Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

„O zájmu společnosti Tesla Motors realizovat investici v Evropě víme, pečlivě monitorujeme její aktivity a v USA vyvíjíme nezbytné kroky pro získání případné investice," cituje deník mluvčí CzechInvestu Adélu Tomíčkovou. Více nechce o jednání mluvit, jde podle ní o „velice citlivý projekt". Tesla Motors podle MfD svoji expanzi do Evropy a případné jednání s českými úřady nekomentuje.

Firma je první automobilkou, která sériově vyrábí pouze elektromobily, píše MfD. Připomíná, že elektromobily jsou zatím kvůli vysoké ceně spíš luxusní záležitostí, díky dotacím v řadě zemí ale elektrovozů přibývá. „Firma jde navíc ze segmentu luxusních aut do čím dál menších a levnějších. Například v Norsku byla v prosinci Tesla nejprodávanější značkou. Především díky velkým dotacím," dodává deník. Cena elektromobilu Tesla Model S podle něj začíná na milionu korun, auto dosahuje maximální rychlosti 193 km/h a je schopno ujet 335 km.

Spor o název 

Americký výrobce elektromobilů si pro svůj název vypůjčil jméno amerického vynálezce srbského původu Nikoly Tesly. V Československu fungoval před rokem 1989 stejnojmenný podnik vyrábějící elektrotechniku a spotřební elektroniku značky Tesla. „TESLA je zkratka spojení TEchnika SLAboproudá, nemá to s Nikolou Teslou co dělat," cituje MfD Františka Hálu, předsedu představenstva Tesla Holdingu, vlastněného z Lucemburska, kterému ochranná známka Tesla patří.

Pod Tesla Holding dnes podle deníku patří čtyři podniky, hlavní výrobní náplní jsou televizní vysílače, antény, telekomunikační mobilní systémy a úpravny vody. Po roce 1990 byla výroba spotřební elektroniky v tuzemské Tesle ukončena a jednotlivé závody postupně zanikaly. Zůstalo jen několik firem, které se zabývají převážně speciální výrobou a najímají si ochrannou známku od Tesla Holdingu. „Firma Tesla z USA nás oslovila před asi třemi čtyřmi lety a diskutovali jsme o používání značky. Domluvili jsme se, že to v Evropě mohou prodávat, platí nám za použití známky," řekl MfD Hála.