Za úkol totiž mají navrhnout koncept nového hasičského či záchranářského vozidla pro rok 2020 anebo inovaci v oblasti hnacího traktu.

Ve třetí kategorii se účastníci popasují s návrhem kabiny některé z modelových řad Tatra Force, Tatra Terra anebo s přední částí nákladního vozidla, tedy nárazníkem či maskou modelové řady Tatra Phoenix.

„Návrhy by měly respektovat vyrobitelnost při nižších sériích a také povahu plněpohonných nákladních vozidel pro terénní či smíšený provoz," vysvětlil mluvčí společnosti Tatra Trucks Andrej Čírtek.

Cílem je podpora technického vzdělávání

Dodal, že hlavním cílem projektu je mimo jiné podpořit technické vzdělávání, a proto automobilka na počátek příštího roku chystá přednášky svých konstruktérů a hlavních manažerů na vybraných středních a vysokých školách v moravskoslezském regionu.

Přihlášky do druhého ročníku tatrováckého projektu mohou posílat technicky nadaní studenti středních a vysokých škol, zapojit se mohou také absolventi technických oborů a další zájemci z řad široké veřejnosti. Pořadatelé se letos rozhodli soutěž rozšířit i do sousedních zemí, a proto jsou vítáni také zájemci například ze Slovenska, Německa, případně i z Maďarska.

Jeden z návrhů terénního vozu Tatra pro 21. století.Zdroj: Tatra Trucks

Zpracované projekty, jež podle podmínek soutěže musí obsahovat grafické a konstrukční návrhy spolu s doprovodným textem, mohou soutěžící posílat poštou na adresu kopřivnické společnosti anebo po zaregistrování přes formulář na webových stránkách www.tatra.cz/navrhni-tatru, a to nejpozději do 15. května příštího roku.

Úspěšní autoři mohou získat praxi v Tatře

Odborná porota, složená z manažerů podniku, zástupců města Kopřivnice, závodního týmu Tatra Buggyra Racing a mediálního partnera, poté vybere nejzajímavější projekty, které finalisté odprezentují v závěru května v rámci slavnostního finále.

Autoři nejlepších prací se mohou těšit na věcné ceny, projížďku na zkušebním polygonu i možnou praxi přímo v kopřivnické automobilce, díky níž se blíže seznámí s chodem této úspěšné firmy.

V premiérovém ročníku zazářil se svým projektem vysokoškolák Lukáš Mička, jemuž prvenství v soutěži přineslo stáž v kopřivnickém závodu, do něhož i nadále dochází během studia. „Jsme rádi, že minulý ročník byl úspěšný a ukázal, že je zde mnoho talentovaných lidí se zájmem o automobilový průmysl.

Těší mě, že můžeme spustit v pořadí již druhý ročník, který, jak doufám, přinese další skvělé projekty," doplnil na závěr generální ředitel Tatra Trucks Martin Bednarz.