Auto za rozumnou cenu (v originále "reasonably priced car") bylo tradiční součástí Top Gearu hned od roku 2002. Za volant obyčejného a dostupného vozu vždy usedaly celebrity, které se na testovací dráze na letišti v Dunsfoldu pokoušely zajet co nejrychlejší čas.

Astra přitom byla už čtvrtým autem za rozumnou cenu, jejími předchůdci byly Suzuki Liana, Chevrolet Lacetti a Kia cee´d. Svezli se v ní například herci Will Smith, Hugh Jackman, Benedict Cumberbatch či Kiefer Sutherland, herečky Gillian Anderson a Margot Robbie, zpěváci Brian Johnson (AC/DC), Steven Tyler (Aerosmith), James Blunt nebo Ed Sheeran či například boxer David Haye.

Nejrychlejším ze všech byl ale zpěvák Olly Murs.

S odchodem slavného tria Clarkson, Hammond, May však i červená Astra minulé generace svoje spojení s Top Gearem ukončila. Automobilka Vauxhall se proto rozhodla jej nabídnout do aukce na internetové aukční síni eBay. Výtěžek pak má být věnován charitě BEN, která pomáhá řešit různé složité životní situace lidí spojených s automobilovým průmyslem.

Pětidveřový hatchback byl poprvé registrován v roce 2013, pohání ho atmosféricky plněná šestnáctistovka o výkonu 116 koní a najeto má 2908 mil, tedy 4680 kilometrů. Ve výbavě jsou například sedmnáctipalcová litá kola, multimediální systém s navigací či prémiové audio.

Zvláštností jsou sportovní skořepinové sedačky s pětibodovými pásy a ochranná klec. Kvůli rámu auto nemá funkční airbagy, takže není způsobilé pro provoz na veřejných komunikacích. Vauxhall však prý dokáže vůz vrátit do "legální" podoby, jen to majitele bude něco stát. Astra má samozřejmě pravostranné řízení.

Jestli po červené Astře se zajímavou minulostí toužíte, můžete se o ni ucházet do 27. prosince, na kdy je naplánován konec aukce.