Rozsáhlejší první dojmy z čínských automobilek, figurujících na autosalonu ve Frankfurtu, jsme psali poměrně nedávno (odkaz najdete níže). Právě Chery zde ukazovalo koncept Exeed TX. Jedná se o SUV o délce 4,7 metru, lišící se na první pohled od ostatních čínských modelů.

Koncept Wey XEV.
Ve Frankfurtu jsou i čínské značky plánující útok na Evropu. Čím chtějí ohromit?

Za designem totiž stojí bývalý designér Fordu, Kanaďan James Hope, který pro Chery navrhl mimo jiné i kaskádovitou mříž chladiče. Celkově je Exeed TX vozem, na kterém se spolupracovalo v globálním měřítku. Třeba karoserie byla navržena spolu s německou společností Benteler, převodovky dodává Getrag a součásti pohonného ústrojí Dana a BorgWagner. Vůz vystavený ve Frankfurtu by měl být údajně velmi blízko produkční verzi.

Jednou z motorizací pod kapotou má být plug-in hybridní kombinace přeplňovaného čtyřválce o objemu 1,5 litru a elektromotoru v setrvačníku. Spalovací motor se chlubí výkonem 150 koní (110 kW), samotný elektromotor potom 114 koňmi (84 kW). Výsledná síla má dovolit zrychlení z nuly na sto za šest sekund, maximální rychlost přes 200 km/h a samozřejmě velmi nízkou "papírovou" spotřebu v měřícím cyklu. Na palubě se nachází také baterie o kapacitě 12 kWh, umožňující dojezd 69 km na jediné nabití.

Lynk & Co 01.
Do Evropy míří nová značka aut. Nabídne techniku Volva a doživotní záruku

Chery momentálně hledá vhodné místo pro designové a inženýrské centrum v Německu, které pomůže při vývoji dalších vozů pro Evropu. Jak již bylo řečeno, spuštění na trh je naplánováno na přelom let 2019 a 2020.