Největší akce v novodobých dějinách českého dopravního stavitelství tak odstartuje.

„Letos by se mělo zahájit čtyři až pět úseků," uvedl ministr Stanjura. Dva úseky jsou už podepsány, u zbývajících tří se zatím čeká na to, zda se neúspěšné firmy neodvolají proti výsledkům veřejné soutěže. Zatím padlo jen jedno odvolání, a to od Eurovie.

Řidiči budou v době rekonstrukce jezdit jen po jedné straně dálnice ve čtyřech. 
U každého opravovaného úseku by měla hlídat policie a v okolí se bude nacházet i odtahová služba. Dvacet čtyři hodin denně budou opravované úseky hlídat kamery a jsou připraveny i evakuační trasy, kudy by se k opravovaným úsekům měli dostat v případě nutnosti záchranáři. Mimo jiné to bude i po polních cestách. „Pokud budou řidiči plánovat cestu po D1, měli by počítat i s možnými kolonami. To znamená třeba vzít si s sebou dostatek tekutin," apeloval včera šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Žádné oficiální objízdné trasy nejsou plánovány. Pokud nastane problém, řidiči si cestu najdou sami. Z toho ale nejsou nadšeny obce z okolí dálnice či krajské samosprávy.

„Vadí nám, že zcela záměrně nebyly stanovené objízdné trasy, aby po skončení modernizace dálnice investor nemusel platit i opravu rozbitých silnic na objízdných trasách, což je jinak naprosto běžné," stěžuje si náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl (ČSSD). „Řidiči se budou s největší pravděpodobností chtít vyhnout kolonám na opravované dálnici, takže se zvýší frekvence dopravy na souběžných krajských komunikacích II/602 a II/112 a případné opravy těchto silnic bude muset financovat kraj," obává se Joukl.

„Už jsme si zvykli, že když je zácpa nebo nehoda na dálnici, osobní auta i kamiony hromadně sjíždějí z dálnice a jezdí přes naši obec. Jenže to je vždy jen taková nárazovka, která trvá nanejvýš několik hodin," dodává starosta Větrného Jeníkova Ivo Grubbauer.
Policie sice zakáže sjezd kamionů z dálnice, pro osobáky to ovšem platit nebude.

Tři pruhy? Připraví se jen na mostech

Byl to sen mnoha řidičů. Jet po dálnici D1 standardně ve třech pruzích. V této fázi rekonstrukce, která začne na přelomu dubna a května, se ale rozšíření dálnice na tříproudovou nedočkají.

Hlavní důvod? Nedostatek času. Dálnice je nyní v havarijním stavu, a pokud by měl přibýt třetí pruh, znamenalo by to zdlouhavé vykupování pozemků. Kromě toho by dálnice musela v rozšířených úsecích projít procesem posouzení vlivu na životní prostředí, takzvaným EIA. Dálnice přitom prochází územím, kde by dnes bylo získání tohoto ekologického povolení velmi složité. V sedmdesátých letech na něco takového stavbaři nemysleli. Stát musí jednat rychle i proto, že chce na opravy použít evropské peníze a letos končí první období pro čerpání.

I přesto se ale s možným budoucím rozšířením bude počítat už při této rekonstrukci. „Například mosty budou rozšířeny na 34 metrů, což v budoucnu případně umožní vznik tří pruhů," potvrdil včera Deníku vládní zmocněnec pro opravu D1 Jiří Švorc.

Podmáčený podklad

Ač se to na první pohled nezdá, dálnice D1 nyní papírově nedosahuje doporučené kapacity pro tři pruhy. Denně po autostrádě průměrně jede asi 40 až 45 tisíc aut ( u Prahy a Brna je to dvakrát tolik), z toho je devět tisíc nákladních vozů. Tabulkově se přitom tříproudová dálnice doporučuje od 60 tisíc aut výše. Stávající oprava dálnice tedy bude znamenat rozšíření odstavného pruhu o 75 centimetrů na každé straně. Dálnice tak o 1,5 metru nabude, což do budoucna umožní dělat uzavírky se čtyřmi pruhy. Teď to lze jen v systému dva plus jeden pruh.

Úseky, které čeká rekonstrukce jako první, jsou staré 33 respektive 38 let. Dálnice má dlouhodobě problémy se špatným kanalizačním odvodem dešťové vody. Kromě toho budou opraveny nájezdy na dálnici, přibudou protihlukové stěny, vymění se svodidla 
a uprostřed dálnice bude položen nový datový kabel.

Nejhorší je však stavební stav mostů přes D1. Už teď je jasné, že 11 mostů bude muset být strženo. ŘSD přitom nové postaví jen tehdy, pokud se vlastník okolních pozemků zaváže k tomu, že mosty do budoucna bude spravovat na vlastní náklady.

Rekonstrukce bude probíhat tak, že stavbaři nejdříve na několik dní omezí provoz na dva plus jeden pruh. Až rozšíří celý jeden směr dálnice, převedou na něj veškerý provoz do čtyř, byť zúžených, pruhů, po kterých řidiči pojedou maximálně osmdesátkou. Oprava jednoho směru by měla trvat zhruba čtyři měsíce. Pak se to samé stane ve druhém směru, opět na čtyři měsíce.

ŘSD už dříve slíbilo „nadstandardní stavební dozor", který by měl hlídat kvalitu prací. To samé platí o dodržení termínu, stavět by se tedy mělo i o víkendech a večer. 

Rekonstrukce D 1