Stačí si všimnout nezvykle širokého prostředního sloupku. Ano, právě koukáte na Škodu Octavii Long - na jeden z pouhých 25 vyrobených exemplářů.

Octavia Long vznikla v roce 1999, mladoboleslavská automobilka ji vyvinula původně jako reprezentativní limuzínu pro tehdejší členy vlády předsedy Miloše Zemana. Ten si totiž tehdy přál, aby politici jezdili českými auty a Škodu tak prezentovali světu. Superb byl teprve na cestě, takže "natáhnout" oktávku se zdálo býti dobrým a snadno proveditelným nápadem.

Čtěte také: Škoda Vision E zřejmě naznačuje podobu nového kupé-SUV. Je tu první obrázek

V oblasti B sloupku tedy byla Octavia rozšířena a rozvor vozu se prodloužil o osm centimetrů, díky čemuž se podstatně zvětšilo místo pro nohy na zadních sedačkách. Octavia Long pro "papaláše" samozřejmě dostala nejluxusnější výbavu Laurin & Klement a navíc mobilní telefon vepředu, dodatečné interiérové osvětlení, výklopné stolečky a hlavně odnímatelný modrý maják.

Provedení interiéru se světlou kůží a dřevěnými dekory si ostatně můžete prohlédnout v galerii.

Natažená oktávka byla původně nabídnuta pouze politikům, ale jelikož se jim nakonec vlastně moc nelíbila, postupně se dostala i mezi veřejnost. Vyrobeno však bylo jen 25 kusů. Původně se přitom plánoval destinásobek.

Přečtěte si: Octavia, jak ji neznáte. Tohle jste o českém hitu možná nevěděli

Inzerovaný kousek je proto skutečnou raritou. Prodává se v Chrudimi (inzerát najdete zde) a pod kapotou ukrývá přeplňovanou osmnáctistovku o výkonu 150 koní (110 kW). Podle prodejce auto od června roku 2001 najezdilo zhruba 125 tisíc kilometrů. Jaký je příběh této vzácné oktávky, však bohužel prodejce neuvádí.

A mimochodem, cena žádaná za ojetý vůz je vyšší, než kolik stál jako nový - tedy pokud si odmyslíme inflaci. První verze se totiž prodávaly za 810 tisíc korun, pozdější pak za 900 tisíc.

Nepřehlédněte: Octavia Cabrio či český Touran. Podívejte se na škodovky, které nikdy nevzniknou