Až do neděle bude na výstavišti v Letňanech probíhat první ročník specializované výstavy elektrických vozidel e-Salon. Během prvního dne, který byl určen pouze odborníkům, se představily dva zbrusu nové elektromobily, které koncern Volkswagen začíná nabízet svým zákazníkům. 

Volkswagen e-Crafter, jehož prodej již začal, je k mání od 1 645 609 Kč. Jedná se o cenu bez DPH. Základní výbava je bohatá. Obsahuje například automatickou klimatizaco, vyhřívání sedaček, systém ParkPilot včetně couvací kamery, LED přední světlomety a navigaci.

Maximální dojezd díky instalované bateriii s kapacitou 35,8 kWh činí podle homologačního cyklu NEDC 173 kilometrů. Díky rychlodobíjení lze 80 procent kapacity získat už za 45 minut. Při použití wallboxu s výkonem 7,2 kWh se auto na plnou kapacitu dobije za 5 hodin a 20 minut. Výkon motoru dosahuje 100 kW, maximální rychlost výrobce omezil na 90 kilometrů v hodině. Homologovaná spotřeba činí 21,54 kWh na sto kilometrů.

Atraktivnější vzhled má Audi e-tron, které se v showroomech tuzemských dealerů značky objeví příští rok v únoru. O dva měsíce dříve bude zahájen předprodej. Přesná cena zatím stanovena není, měla by se však (včetně DPH) pohybovat kolem částky 2 090 000 Kč. Na stejné úrovni přitom v současnosti dealeři prodávají přímého konkurenta - Jaguar I-Pace. Jelikož e-tron zatím nemá dokončený homologační proces, dosud není známo, jaký bude přesně dojezd u verze se zatím nabízenou baterií s kapacitou 95 kWh. U Audi ale tvrdí, že určitě nebude kratší než 400 kilometrů.

Audi bude dodávat vůz s instalovanou palubní dobíječkou 11 kWh. Bude si však možné připlatit za druhou a díky tomu se budou baterie nabíjet výkonem 22 kWh. Současně je také možno využít rychlodobíjení, a to až 150 kW. Pro české zákazníky bude v ceně čtyřletá záruka na vůz, osmiletá záruka na baterii a pětiletý servisní balíček. Kromě varianty s kamerami místo běžných zpětných zrcátek si zákazníci budou moci zvolit i vůz s klasickými zrcátky. Ten je ovšem potom širší o citelných patnáct centimetrů.

Na autosalonu se dále prezentuje kompletní sortimentu elektromobilů Renaultu, Nissanu či Hyundai. Ze široké škály si můžou vybírat zájemci o elektrická vozidla pro patnáctileté, ještě bohatší je nabídka různorodých užitkových elektromobilů.

Většinu z vystavených exponátů si můžete prohlédnout v naší fotogalerii: