A zdá se, že výrazný posun k lepšímu nepřinesou ani nové modely s novou technikou - Alfa Romeo nedávno uvedla sedan Giulia a SUV Stelvio, s "esúvéčkem" jménem Levante se snaží uspět také Maserati. Zájem o tyto novinky ale zatím neodpovídá představám firmy.

Za možným prodejem zmíněných dvou značek je však podle serveru Automotive News mnohem rozsáhlejší plán, než jen zbavení se ztrátových částí skupiny FCA - kromě Alfy Romeo a Maserati se mluví například také o prodeji divize Magneti Marelli. Pokud se FCA problematických značek a dalších částí zbaví, měla by se stát atraktivnějším partnerem pro některou z dalších velkých automobilek.

Alfa Romeo Stelvio.
Řídili jsme Alfu Romeo Stelvio, první SUV značky. Jako SUV ale nejezdí...

Že to zní zvláštně? Možná jen na první pohled. Šéf koncernu Sergio Marchionne totiž už dlouho hledá mezi velkými automobilovými koncerny partnera, s nímž by se mohl spojit, což je podle něj jediný způsob, jak v budoucnu ufinancovat vývoj nových aut, nástup elektrifikace i autonomních technologií. Jenže jak se ukázalo, o FCA nikdo nestojí - a to právě i kvůli ztrátovým značkám. Po jejich prodeji by se to mohlo změnit.

Jestli jsou ale opravdu Alfa Romeo a Maserati skutečně k mání, zatím koncern Fiat Chrysler nekomentoval.

I tak už se objevily spekulace, kdo by slavné značky mohl koupit. O Alfu Romeo kdysi velice stál Volkswagen, ale že by měl zájem i teď, když musí řešit dopady dieselgate a věnuje se ve velkém vývoji elektrifikovaných automobilů, lze téměř vyloučit. Nejčastěji se proto mluví o zájemcích z Číny, i když zatím nepadla žádná jména.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio.
Proč rychlé Alfy Romeo zdobí čtyřlístek? Je za tím příběh o štěstí a smrti

Tedy jedno vlastně ano, ale ne přímo v souvislosti s Maserati či Alfou Romeo. Automobilka Great Wall prý projevila jistý zájem o koncern FCA, ale zajímá se hlavně o Jeep. Přitom právě Jeep a další masové značky (Fiat, Dodge, RAM) mají v blízké budoucnosti FCA táhnout. Kdyby se tedy koncernu povedlo prodat ztrátovou Alfu Romeo a Maserati, možná by v automobilce Great Wall našel vysněného partnera pro celou skupinu. A ještě by tak zvýšil svou hodnotu.

Analytici odhadují, že za Alfu Romeo a Maserati by FCA mohlo obdržet FCA zhruba sedm miliard eur (v přepočtu asi 183 miliard korun.