Jak už víme, do roku 2020 chce Volkswagen pořádně rozjet produkci nové řady elektromobilů na základě platformy MEB pro elektrifikované modely. Značka dokonce už spustila odpočítávání dnů do spuštění produkce prvního vozu, hatchbacku I.D. v roce 2019. O rok později chystá dvojici SUV a v roce 2022 také novou generaci slavného mikrobusu. Modely budou vycházet z dříve představených konceptů I.D., I.D. CROZZ a I.D. BUZZ. Prohlédnout si je můžete v galerii.

O zmíněných SUV se přitom nedávno rozpovídal šéf designu Klaus Bischoff v rozhovoru pro britský magazín Auto Express. Jedno SUV má ctít konvenční design této kategorie, přičemž druhé, připomínající koncept I.D. CROZZ, nabídne mnohem sportovnější charakter a zřejmě i svažující se záď podobnou kupé.

Ilustrační foto.
Anonym zaslal policii tisíc dolarů. Žádá odpuštění za 32 let starý přestupek

U základních verzí obou vozů – a také hatchbacku I.D. – pak bude elektromotorem poháněna zadní náprava. O klasické koncepci pohonu se však nerozhodlo kvůli ideálním jízdním vlastnostem, ale spíše z důvodu konstrukční úspory místa celého ústrojí.

Měli bychom se však dočkat i výkonnějších verzí s dvěma elektromotory, přesněji jedním menším vepředu a dalším větším vzadu, čímž se zajistí pohon všech kol. Celkový výkon elektromotorů by měl přesáhnout 300 koní (220 kW).

Volkswagen již dříve oznámil, že vozy budou mít dojezd na jedno nabití kolem 480 kilometrů.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk.
Jeepu někdo ukradl šest ostrých Trackhawků. Přímo z výrobní linky

Plány automobilky počítají už v roce 2020 s produkcí více než 100 tisíc nových elektrických vozů. Vyrábět se budou nejen v Evropě, ale také v USA a Číně.

Trojice nových elektromobilů je však jenom začátkem. Do roku 2022 chce Volkswagen nabízet více než 20 elektrických modelů a v příštích pěti letech vynaloží na elektrickou mobilitu šest miliard eur. V přepočtu tedy asi 153 miliard korun.