Pro svou elektrickou novinku používá Jaguar hliníkovou platformu i karoserii, přičemž samotný design pokračuje v liniích dřívějšího konceptu I-Pace, který se lehce vymyká tvarům současné většiny dnešních SUV.

Vzhled s kabinou předsunutou až k přední nápravě kontrastuje s hranatou zadní částí, která pomáhá snížit koeficient aerodynamického odporu Cx na pouhých 0,29. K tomu pomáhají i aktivní lamely v přední masce. Když je třeba chladit, otevřou se, v opačném případě jsou zavřené a usměrňují proudění vzduchu.

Policejní kontrola vysokozdvižné plošiny.
Vtipnější kontrolu jste neviděli. Policista zastavil vysokozdvižnou plošinu

Baterie elektromobilu jsou pro ideální rozložení hmotnosti 50:50 uloženy uprostřed mezi nápravami. Přesněji se jedná o lithium-iontové články o celkové kapacitě 90 kWh, které vozu zajistí dojezd až 480 km. Při rychlonabíjení se pak na kapacitu 80 procent dostanete za 45 minut. Z klasické domácí sítě se však dobíjení prodlouží na něco málo přes deset hodin.

Elektromotory má I-Pace na přední i zadní nápravě. Kombinovaně produkují celkem 400 koní (294 kW) a 694 Nm točivého momentu. Díky pohonu všech kol zrychlí vůz z nuly na 100 km/h za 4,8 vteřiny. Maximální rychlost Jaguar zatím nezveřejnil.

Malá Tesla od Hot Wheels, unášená na balónu.
Reakce na vesmírnou misi Tesly: Superb na Marsu a angličák ve vesmíru

Interiér sice ctí designový směr dnešních Jaguarů, ale přesto zaujme trochu extravagantnějšími linkami doplněnými kůží, dřevem a hliníkem. Středový panel je v půli přerušený, kdy výše najdete dotykovou obrazovku infotainment systému a níže poté dotykovou plochu dalších ovládacích prvků. I-Pace dostal i nový systém navigace, který využívá funkce umělé inteligence a předpovídá individuální potřeby řidiče.

Infotainment systém rovněž podporuje hlasové ovládání a propojení s domácí službou Amazon Alexa. To znamená, že majitelé budou moci hlasem požádat Alexu o různé informace, například stylem: Je moje auto zamčené? Jaká je úroveň nabití? Bude mi dojezd stačit na cestu do práce?

Škoda Superb.
Škoda už příští rok začne prodávat svůj první hybrid. Co nabídne?

Než se dočkáme kompletních rozměrů novinky, Jaguar tvrdí, že I-Pace nabídne cestujícím uvnitř prostor srovnatelný s velkými SUV. Vzadu je pro nohy vyhrazeno 890 mm, a protože chybí tradiční tunel transmisí, najdete místo něj praktickou středovou odkládací schránku o objemu 10,5 litru.

Pod zadními sedadly se skrývá stolek a odkládací prostor na notebook. Zavazadlový prostor vzadu nabízí objem 656 litrů a se sklopenými sedadly dokonce 1453 litrů.

Elektrické SUV Jaguar I-Pace vstupuje do prodeje už nyní, a to ve čtyřech stupních výbav. Ceny startují na 2 039 092 Kč.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube