Hned dvě francouzská média, magazíny Auto Plus a L´argus, totiž tvrdí, že hovořila s lidmi (značka Dacia patří francouzskému Renaultu, takže lze předpokládat, že francouzští novináři mají ve vývoji svoje zdroje), kteří už nástupce dostupného SUV viděli. A na základě jejich výpovědí pak jejich grafici vytvořili ilustrace, které naznačují, jak bude druhá generace vypadat.

Pozoruhodné je, že obě ilustrace si jsou docela podobné. Obě totiž ukazují nejen vůz s charakteristickou přídí moderních Dacií, ale shodují se i v několika detailech, například ve tvarování předního nárazníku či umístění mlhovek. Rendery - společně se staršími obrázky - najdete v galerii.

A co víme dál? Jasné je, že Duster má opět přinést hlavně špičkovou užitnou hodnotu za málo peněz. Otázka ale zní, na jaké platformě bude levné rumunské SUV stát. Některé zdroje mluví o platformě CMF, kterou vyvinul mateřský Renault v kooperaci s japonským Nissanem, a kterou používá Renault Kadjar, Nissan Qashqai i větší Nissan X-Trail.

Dacia Lodgy.
Tahle Dacia kroutí pátý rok u jednoho majitele. Není levné auto past na peníze?

Na druhé straně se zase objevují informace, že by využití této platformy znamenalo vyšší konečnou cenu a Duster tedy zůstane na té aktuální, pouze upravené.

Tak či tak lze snad očekávat ještě příchod sedmimístné verze s rozvorem prodlouženým o přibližně 20 centimetrů. Tato varianta se možná bude jmenovat Grand Duster, ačkoliv název zatím nebyl potvrzen, a měl by se stát nejdražším modelem značky.

Samozřejmě se objeví i další nová výbava a technologické novinky.

Pod kapotou se objeví tříválcové a čtyřválcové jednotky, opět vypůjčené z aliance Renault-Nissan. Objednat tedy půjdou benzínové motory 0.9 TCe, 1.2 TCe a snad i atmosférický agregát 1.6 SCe ve verzi splňující emisní normu Euro 6.

Dacia Dokker.
PŘEHLED: 10 nových aut s největším kufrem do 300 tisíc korun. Dacia vládne

Z naftových motorů se dále objeví jednotky 1.5 dCi a 1.6 dCi. K mání bude opět pohon předních kol či příplatková čtyřkolka.

Po zmíněné světové premiéře, k níž by mohlo dojít ještě v červenci, se Duster představí veřejnosti na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu. Do prodeje by měl následně vstoupit v lednu příštího roku. Aktuální Duster je v prodeji už od roku 2009.