GM a Honda chtějí společně vyvíjet rovněž technologie pro tankování vozů s vodíkovým pohonem. Palivové články využívají reakce vodíku s kyslíkem k výrobě elektrické energie, která pak pohání automobil. Tento proces neprodukuje žádné emise kromě vodní páry. Většímu rozmachu těchto vozů podle agentury AP brání mimo jiné nedostatek infrastruktury pro přepravu a skladování tekutého vodíku.

Automobilky plánují, že ve spolupráci s dalšími zainteresovanými subjekty rozšíří infrastrukturu čerpacích stanic, která je pro dlouhodobou životaschopnost záměru a pro přijetí vozidel s palivovými články ze strany spotřebitelů zcela nezbytná.

GM a Honda jsou uznávanými lídry v oblasti technologie palivových článků. Podle rejstříku počtu patentů v oblasti čistých energií (Clean Energy Patent Growth Index) zaujímají GM a Honda 1. a 2. pozici v celkovém počtu patentů v oblasti palivových článků podaných mezi lety 2002 a 2012, který již dosahuje více než 1 200.

"V GM věříme v technologii vodíkových palivových článků jako v jednu z alternativ k tradičním formám pohonu, která může pomoci snížit závislost na ropě," uvedl místopředseda GM Steve Girsky. "Náklady na tuto technologii však ještě neklesly natolik, aby zajistily její větší komerční životaschopnost," dodal.

„Ze všech technologií s nulovou produkcí emisí CO2 jsou elektromobily s palivovými články v jasné výhodě, pokud jde o dojezd a dobu doplňování paliva, oba parametry jsou totiž srovnatelné s klasickými benzínovými vozidly. Honda a GM chtějí zvýšit tržní podíl této špičkové technologie čisté mobility a já osobně jsem nadšen tím, že tato spolupráce umožní spojení našich technologií palivových článků a společný vývoj zaměřený na vytvoření pokročilého systému, který bude nejen funkční, ale také komerčně dostupný," prohlásil Takanobu Ito, prezident a generální ředitel společnosti Honda Motor.

Dohodu o spolupráci při vývoji vozidel s pohonem na vodíkové palivové články již začátkem roku uzavřely automobilky americký Daimler, Ford Motor a Nissan Motor.