Jaguar Land Rover (JLR) svůj projekt autonomní technologie řízení nazývá CORTEX a vlastně má být prvním takovým systémem, který bude plně využitelný pro pohyb v terénu, a to za jakýchkoliv podmínek.

Oddělení zodpovědné za vývoj systému bude pracovat s rozpočtem v přepočtu takřka 110 milionů korun. Autonomní systém má kombinovat audiovizuální, radarovou a světelnou detekci cesty a vzdálenosti před vozem, přičemž by mohl používat i jistou formu umělé inteligence, která se bude postupným využitím „učit“ a následně řešit jednotlivé situace při jízdě terénem.

Závodní Jaguar I-Pace pro šampionát eTrophy.
Jaguar zvažuje ostřejší elektromobil I-Pace. Ale bojí se, že bude moc rychlý

Vedoucí vývoje Chris Holmes tvrdí, že díky tomu se bude systém postupně chovat „stále sofistikovaněji“ a posádce vozu zajistí schopnosti terénní jízdy, na které jsou dnešní majitelé především Land Roverů zvyklí.

JLR ovšem na technologii nepracuje sám. V projektu prý figuruje několik společností, které již mají s vývojem autonomního řízení velké zkušenosti. Mezi ně ale například patří i experti z Birminghamské univerzity, jež koncernu poskytují své poznatky z práce na technice radarů a senzorů.

Technologii bude koncern fyzicky testovat na řadě terénních polygonů a tratích ve Velké Británii. Ve kterém z modelů Jaguaru či Land Roveru by se mohlo autonomní řízení objevit, je však zatím těžké odhadovat. Největším adeptem se ale pochopitelně zdá být vlajková loď Range Rover.