Jedním ze snílků o návratu Tatry na pole osobních vozů je i český designér Miloslav Melichárek, který si návrh konceptu moderní Tatry vybral jako téma pro svou bakalářskou práci na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. A inspiroval se hned řadou nejznámějších aerodynamických modelů značky.

Dnes už je Melichárek provozním ředitelem nezávislého studia industriálního a transportního designu WERKEMOTION, nicméně jeho studie označená Tatra 7X ve formě modelu 1:4 stále roztáčí mozkové závity do představ „co kdyby dnes Tatra ukázala svůj koncept nového osobáku?“.

Zašlapané projekty na základě Tatry 613.
Český Range Rover a 613 Coupé: Projekty tatrovek, které zašlapal režim

Myšlenka moderní limuzíny si bere část prvků právě ze staré Tatry 87 a doplňuje je hromadou futuristických nápadů, které očekáváte od většiny dnešních automobilek a jejich představ budoucnosti.

Tatra 7X je tedy designérem na jedné straně považována za pokračovatele starých modelů s proudnicovou karoserií, tedy všech těch ikonických vozů od Tatry jako 77, 87, 97 po známou „šestistovku“ Tatraplan. Studie rovněž dostala dlouhou svažující se záď, která se napojuje na celoprosklenou kopuli nad posádkou uvnitř, nicméně oproti zmíněným klasikám je celá karoserie mnohem nižší a širší. Nesmí chybět ani stylová ploutev vzadu.

Jako ze současných autosalonů však na druhou stranu vypadá celá příď se členěnou maskou a miniaturními LED světlomety schovanými ve výřezech masky. Pěkným detailem je i nové logo automobilky s jednoduchým „T“ v kroužku, připomínající volant.

Tatra 613-4 Electronic.
Video či počítač. Tatra 613-4 Electronic ohromovala výbavou, uměla i mluvit

Dlouhá linka zadních světel pak zvýrazňuje špičatý převis celé zádi a dokonce připomíná koncept Maybach Vision 6 od Mercedesu, což není vůbec špatné. Samotná kola, zbarvená bíle pro kontrast se zbytkem elegantní kombinace černé a hnědé metalízy, nakonec dodávají studii tečku jako z nějakého sci-fi filmu.

Tatra 7X není v oblasti automobilů jediným výtvorem Miloslava Melichárka. Na jeho další práce se můžete ostatně podívat zde v jeho portfoliu. Jeho představa moderní tatrovácké limuzíny je nám ale pochopitelně nejbližší, jelikož o návratu Tatry do produkce osobních vozů sní určitě celá řada fanoušků kopřivnické značky.

Tak třeba jednou…