Dohromady se na světě nachází tři 917, co kdy směly na silnici. Jedna měla číslo šasi 21, druhá potom 30. Ta třetí s číslem 37 dostala svoje SPZ – vypadající na závodní placce až komicky – teprve předloni. Tuto radost si udělal Claudio Roddaro, mladý závodník žijící v Monaku, jež využil právě homologace staršího vozu s číslem šasi 30.

Legendární „třicítka“ dostala svoje placky již před dávnou dobou, prakticky ihned po ukončení závodní kariéry. Tehdy si auto od Porsche koupil hrabě Metello Rossi di Montelera, což byl vysoce postavený muž ve firmě Martini and Rossi, která závodní vozy Porsche sponzorovala.

Porsche 911 Turbo z Lego kostek v životní velikosti.
Porsche vyrobilo 911 Turbo z kostek Lega. Ovšem v životní velikosti

Rossi využil právní obezličky, kdy na závodní vůz Porsche namontoval zrcátka a tlumiče výfuků, a následně přesvědčil dopravní inspektorát v americké Alabamě, že může vůz provozovat na silnicích. Následně už stačilo jen přetáhnout auto zpátky do Evropy a klepat s americkými papíry na dveře úředníkům tak dlouho, až mu vydali i papíry evropské.

Aby mohl Claudio Roddaro zlegalizovat svůj vůz, musel úřadům v Monaku dokázat, že je prakticky totožný jako ten Rossiho. Na auto tak přibyla zrcátka, tlumiče výfuků – a to je v zásadě vše. Roddarovo poslední vyrobené auto s číslem 37 je jinak naprostý a nikdy nepoškozený originál, u nějž je odhadem 95 % dílů původních.

Avia 750 Mk III.
Avia III je jedno z nejdražších aut Československa. V Německu si ho pletli s BMW

To znamená, že poslední 917 s SPZ jezdí v klasické stříbrné barvě s logy dobových sponzorů a hlavně s fascinujícím originálním motorem, vloženým doprostřed šasi.

Zde se nachází vzduchem chlazený plochý dvanáctiválec o objemu 4,9 litru, disponující výkonem 600 koní (441 kW). Celé auto navíc váží pouze 600 kilogramů, čímž se podařilo dosáhnout poměru výkonu a hmotnosti 1000 koní na jednu tunu.

Poněkud mocná porce síly na bezmála padesát let staré auto, kterým můžete jezdit denně na oběd.