1/3

Konkrétně jde o průzkumy v USA, v Německu a ve Velké Británii.

Na zmíněných trzích probíhá průzkum "spolehlivosti" vozů jednotlivých automobilek vždy na stejném principu a hlavní slovo zde mají samotní majitelé vozidel. J.D. Power do studie zahrne podle velikosti trhu 12 až 35 tisíc respondentů, kteří zodpovídají poměrně obsáhlý počet otázek vztahujících se ke spolehlivosti a spokojenosti s jejich vozidlem.

Průzkum tak u každého majitele zkoumá na 177 problémů napříč osmi kategoriemi od exteriéru vozu, dojmů z řízení, technologií, pohodlí, vytápění a klimatizace, zpracování interiéru až po motor a převodovku. Zjednodušeně řečeno pokrývá snad všechny věci, které se majitelům na jejich autech nemusejí líbit. I proto je třeba brát výsledky spíš jako důkaz spokojenosti majitelů s jejich vozy, než vyloženě srovnání spolehlivosti.

Index vyjadřuje prostě celkovou spokojenost s vozem, případně také míru zklamání z (někdy přehnaného) očekávání. I proto zřejmě najdeme prémiové značky na konci. Drahým autům toho jejich majitelé prostě nechtějí mnoho odpustit a mají na ně vyšší nároky. Takové vozy kromě toho nabízejí složitější techniku, technologie a elektronické systémy.

Studie se zaměřuje na auta stará 1 až 3 roky, přičemž celková "spolehlivost" se určuje poměrem počtu závad na 100 vozidel (v tabulce údaj PP100). Čím je toto číslo menší, tím jsou ve studii auta dané automobilky lepší.

Pojďme se nejprve podívat na Spojené státy americké, v dalších kapitolách pak zamíříme do Evropy - tam jsou výsledky z pohledu českého řidiče přece jen výrazně důležitější.

Kapitoly:


USA
Velká Británie
Německo

USA

Na prvních místech se v americkém průzkumu objevily automobilky Lexus a Porsche. Obě značky toho dosáhly díky skóre celkem 110 problému na 100 aut. "Nejlepší" americkou automobilkou se stává Buick, který skončil celkově na čtvrtém místě, zatímco ostatní domácí značky se objevují až níže v žebříčku.

Nejméně spolehlivými značkami jsou dle studie Jeep a Fiat. Poslední zmíněný pak dosáhl ve srovnání s ostatními rekordního počtu 298 poruch na 100 aut. J.D. Power nakonec zmiňuje, že průměrný počet závad na trhu se každým rokem zhoršuje. Letos byl průměr 156 PP100, v roce 2016 jich bylo 152, v roce 2015 jen 147.

Ve studii z USA se nejvíce poruch objevuje v kategorii technologií u komunikačních systémů, audio soustav a navigací. Proti minulému roku si nejvíce polepšil Hyundai, který se z tehdejší 19. příčky dostal letos na příčku 6.

  close Výsledky průzkumu spolehlivosti vozů J.D. Power za rok 2017 v USA. info Zdroj: J.D. Power zoom_in

Průzkum oceňuje i jednotlivé modely aut napříč segmenty, kdy prvním příčkám vede nejčastěji Lexus a Toyota. Mezi malými a sportovními auty se však objevil na vrcholu Chevrolet s modely Sonic a Camaro. Kompletní výsledky jsou níže.

close Výsledky průzkumu J.D. Power v rámci jednotlivých modelů na trhu USA. info Zdroj: J.D. Power zoom_in

loading
arrow_left Předchozí
1/3
Další arrow_right