V Žilině vyráběné kupé se, co se designu týče, může opřít o svou pohlednou rodinu. I běžný pětidveřový cee´d vypadá skvěle, stejně jako kombík, líbivě vyhlížela také předchozí generace pro_cee´du. Takže by bylo překvapující, kdyby se tahle třídveřová novinka tvářila škaredě.

Na stejném hřišti

Pro_cee´d samozřejmě vychází z pětidveřového hatchbacku, má stejnou celkovou délku (4 310 mm), šířku (1 780 mm) a rozvor (2 650 mm). Linie střechy se však nachází o 40 mm níže a střední sloupek je posunut dozadu o 220 mm. Rozdíly najdeme i v designu, upravena byla maska chladiče, která dostala bohatší chromování, nový je tvar boků karoserie, stejně jako boční okna, zadní výklopné dveře, zadní svítilny a zadní nárazník. Auto vypadá hodně dravě, líbí se mi hlavně dramaticky „přikrčený" postoj.

Je vidět, že si Kia na vzhledu dala hodně záležet, ostatně jako vždycky v poslední době. Proto nechápu, proč jsou parkovací senzory nelakované. Černé „tečky" v náraznících nevypadají ani dobře, ani hodnotně. Škoda, zbytečně zanedbaný detail.

Skutečnost, že karoserie staví na „hřišti" o stejných rozměrech jako pětidvířko, se příznivě podepisuje na vnitřním prostoru, kterému příliš neubližuje ani nižší kabina. Na předních sedadlech je místa dostatek a překvapivě to samé se dá říci i o sedačkách zadních.

Vnitřek pro_cee´du obecně nabízí mimořádně příjemnou atmosféru. Líbí se mi zpracování kapličky s budíky, v níž najdeme přístrojový panel s TFT displejem, který současně zobrazuje snad všechny informace, jež řidič chce, či potřebuje vědět. Interiér je celkově orientovaný na řidiče, což je samozřejmě správně. Použité materiály vypadají kvalitně, stejně jako jejich zpracování.

Kia pro_cee´d.

Myslím, že velkou zbraní pro_cee´du bude i bohatá nabídka výbavy a příplatkových prvků. Patří mezi ně například kůží čalouněná sedadla a kůží obšitý volant, ozdobné obložení přístrojové desky a středové konzoly s černým klavírním lakem, sportovní hliníkové pedály, vyhřívaný volant, zadní parkovací kamera, startovací tlačítko a bezklíčový vstup, multimediální systém s velkou dotykovou obrazovkou a intuitivním ovládáním či dvouzónová klimatizace. Cena příplatků přitom není závratně vysoká.

Ale mám i výtky. Mrzí mě absence klasické mechanické ruční brzdy, která podle mě do takového kupé patří, a poněkud horší je kvůli malému oknu a širokým zadním sloupkům výhled vzad. Určitě se vyplatí investice do zadní kamery.

Střední cesta

Kia do pro_cee´du nabízí stejné pohonné jednotky jako u ostatních verzí modelové řady cee´d. Výkonový vrchol tak zatím, do příjezdu verze GT s přeplňovaným motorem, představuje benzínová šestnáctistovka GDI s výkonem 135 koní. Rozhodně nejde o špatnou volbu, je dostatečně pružná, nevadí jí nízké otáčky (a šetří tak palivo), zároveň si ale nechá líbit i ostřejší zacházení - ve vyšších otáčkách totiž výrazně ožívá. Takže pokud chcete s pro_cee´dem jezdit rychle, musíte motor točit, točit, točit. Na husí kůži a „koláče" v podpaží to není, ale svezení vám bude připadat docela svižné.

Zvlášť na zakroucených okreskách, kde budete moct plně využít potenciál podvozku. Ten je totiž hodně dobrý. Auto je stabilní, chová se mimořádně jistě a v zatáčkách vždy neutrálně a čitelně. Navíc funguje i na rozbité silnici, na nerovnostech neodskakuje a i přes tužší nastavení poskytuje podvozek sympatickou porci pohodlí. Povedlo se nastavit i řízení, které sice postrádá cit, ale je docela příjemné a přesné. A že jsem v duchu (a možná i nahlas) během testování několikrát zalitoval, že pro_cee´d nemá víc výkonu, jen dokazuje, jak dobré jízdní vlastnosti tohle kupé nabízí. Proto se moc těším na verzi GT.

Kia pro_cee´d.

Ale zpátky k testovanému vozu. Příjemnou zprávou je i spotřeba, která samozřejmě hodně závisí na jízdním projevu. Ale vždy byste se měli pohybovat mezi 6 až 9 litry na 100 kilometrů.

A ještě jedna dobrá zpráva na závěr. Pro_cee´d není drahý. Cena je stejná jako u pětidveřového vozu, takže začíná na 269 980 kč. Pokud se vám líbí motor 1.6 GDI, je potřeba zaplatit minimálně 329 980 korun. Když k tomu přičteme zajímavou standardní výbavu a poměrně dostupné příplatky, vypadá koupě pro_cee´du jako rozumná volba.

Kia pro_cee´d 1.6 GDI: Hodnocení a technické údaje
+ povedený vzhled
+ výbava a skvělý poměr cena/výkon
+ prostorný a kvalitní interiér
+ jízdní vlastnosti
- chybí mechanická ruční brzda
- horší výhled vzad
- nelakované parkovací senzory
motor zážehový čtyřválec
objem 1 591 ccm
max. výkon 99 kW (135 k)
max. točivý moment 164 N.m
max. rychlost 195 km/h
0-100 km/h 9,9 s
komb. spotřeba 5,8 l/100 km
cena test. vozu 473 980 Kč