Úmyslně jsem se vyhnul pojmu „facelift" – ten totiž evokuje především větší či menší úpravu vzhledu. U Sorenta jsou novinky mnohem rozmanitější, na design však samozřejmě došlo také.

Více změn uvnitř

Nejde ale o nějakou výraznou proměnu. Robustní Kia si ponechala svoje charakteristické hranaté tvary i poněkud ostrý výraz, který je po modernizaci a úpravě přední části snad ještě přísnější. Dynamický dojem podtrhuje i modifikovaná záď, které vyloženě prospěly nové světlomety.

Více změn doznal interiér – a to je dobře. Zůstala sice podobná architektura i rozvržení ovládacích prvků, zlepšily se však použité materiály, jejich zpracování i vzhled palubní desky. Stále sice převládají plasty, ale tentokrát s lepší povrchovou úpravou a nevypadají tak stroze a chladně.

Asi nejpůsobivější novinkou je výměna klasického rychloměru za rychloměr digitální. Tedy ne že by teď Sorento ukazovalo rychlost jen pomocí číslic, ale uprostřed kapličky s ukazateli nyní najdeme sedmipalcový TFT displej, který zobrazí rychloměr v klasické podobě. Ale umí toho samozřejmě mnohem víc, líbilo se mi například, že po nastartování ukáže, jak máte natočena přední kola. Nebo vás provede podélným parkováním, Kia totiž nově nabízí i parkovací asistent, který sám rozpozná, jestli se do mezery auty vejdete, či nikoli. Pokud ano, sama si poradí s manévrováním, po vás chce jen zařadit, přidávat plyn a brzdit. Co z toho máte udělat, napoví právě pokyny na displeji.

Co se týče prostoru, je na tom „nové" Sorento ještě lépe než to „staré". Tedy skvěle. Kia totiž použila novou platformu, díky níž je podlaha blíž vozovce (světlá výška se snížila o 10 mm) a přibylo místo pro nohy cestujících v obou řadách. Když připočteme pohodlná sedadla a množství praktických odkládacích schránek, nelze mít k prostornosti výhrad. Nezklame ani zavazadelník – v případě pětimístné verze jeho objem činí slušných 660 litrů. Po sklopení sedadel se lze dostat až na 1 675 litrů.

Sorento však dostalo i „neviditelné" změny. Karoserie je pečlivěji vyztužená a zvýšil se podíl vysokopevnostní oceli, nová platforma s přepracovaným zavěšením kol by pak měla zaručit efektivnější pohlcování rázů od nerovností. Novinkou je i elektromechanický posilovač řízení.

Zábavné SUV?

Díky tomu všemu by korejské SUV mělo být mnohem pohodlnější. Bezprostřední zkušenost je proto mírným zklamáním. Sorento se na hladké silnici chová pohodově, příjemně houpavě, ale přitom i velice jistě. Jenže vyžehlený asfalt najdete málokde, často se naopak musíte vyhýbat dírám a snášet přejezdy nerovností. A v jejich pohlcování bohužel velká Kia zrovna neoslní, působí zbytečně tvrdě a neomylně prozradí každou větší nerovnost. Mám z toho dojem, že konstruktéři chtěli vytvořit cosi jako „sportovní SUV". Tedy tuhý kolos, s nímž bude radost řezat i zatáčky na okreskách.

Do určité míry se jim to povedlo, ale za cenu velkých kompromisů u jízdního komfortu, které se projevují právě na nerovnostech. Není lepší si kvůli zábavě za volantem koupit třeba sportovně laděný sedan? Nebo klidně i kombi? Myslím si, že ano. A že SUV by mělo být především pohodlné, měkké, poddajné a klidné.

Že Sorento takové úplně není, mrzí o to víc, když zjistíme, že pohonné ústrojí mojí definici charakteru SUV odpovídá. Modernizovaný naftový čtyřválec 2,2 CRDi spolupracuje s šestistupňovou automatickou převodovkou a vyhovuje mu právě především uvolněná jízda. Chová se kultivovaně, dynamiky nabízí dostatek, ale zase ne tolik, aby vás nutil závodit. Převodovka řadí jemně a ani jí nesvědčí snaha o rychlé tempo. Spotřeba se během testu pohybovala mezi 8 a 9 litry.

Testované provedení nabízelo také pohon 4x4. Systém funguje zcela automaticky a při běžné jízdě posílá sto procent točivého momentu na přední nápravu. Když je třeba, dokáže ho však rozdělit mezi obě nápravy v poměru 50:50 a takto ho lze i „uzamknout". To znamená, že mírného terénu se v Sorentu opravdu nemusíte bát, i když pochopitelně nejde o žádný off road.

Cenově se nepodbízí

Doby, kdy korejské automobily lákaly kupce na supernízké ceny, jsou dávno pryč. Stále však nabízí zajímavý poměr cena/výkon. Sorento v základní výbavě Active (klimatizace, LED světla pro denní svícení, litá kola, atd.) vyjde na 659 980 Kč. Za tyto peníze ovšem dostanete benzínový motor 2,4 GDI a pouze pohon předních kol. Nejlevnější naftová (2,0 CRDi) čtyřkolka startuje na 769 980 Kč, s nejsilnějším turbodieselem, automatem a našláplou výbavu se ale lze přiblížit i k hranici milionu korun.

+ Zajímavý vzhled
+ Prostorný interiér
+ Slušná výbava i v základu

- Příliš tvrdý podvozek
- Laxní automatická převodovka

Kia Sorento 2,2 CRDi:

motor Vznětový čtyřválec
objem 2199 ccm
max. výkon 145 kW (197 k)
max. točivý moment 436 N.m
max. rychlost 190 km/h
0-100 km/h 9,9 s
spotřeba 6,7 l/100 km
cena test. modelu 955 980 Kč