Řada motoristů kupujících ojeté vozidlo si neuvědomuje, že takový automobil potřebuje jistý servis ještě dříve, než se začne používat. Ojeté auto zkrátka není nové, a zejména pokud neznáme jeho minulost, nelze se na nic spoléhat. První servis by vlastně měl být určitou kontrolou a rozhodně by jeho součástí měla být alespoň výměna filtrů a motorového oleje. Vždy však záleží na konkrétním automobilu.

Připravte si rezervu

Například některé vozy mají motory vybavené řemenovými rozvody a ty je potřeba měnit v pravidelných intervalech. Pokud si nejsme jisti, že byly vyměněny, nebo když nemáme jistotu, že tachometr nebyl upravován, vždy se vyplatí investovat do takové operace. Vždyť přetržení rozvodového řemenu mívá za následek zničení motoru.

V tomto případě mají výhodu motoristé, kteří sáhnou po automobilu s řetězovými rozvody. Ty se běžně nemění, i když i zde existují výjimky u problematických motorizací, jako je třeba 1.2 TSI, kde dochází k vytahání rozvodového řetězu. Pokud se nevymění, dochází k poškození motoru. Varováním by mělo být zachrastění při startu.

Na výdaje spojené s první prohlídkou myslete včas a nechte si potřebnou finanční rezervu. Počítejte s částkou minimálně 10 000 korun v případě běžných vozidel s cenou řekněme do 200 000 korun, tedy patřících do kategorie nejprodávanějších. Pokud půjde o luxusní vůz, je dobré vytvořit větší finanční rezervu, protože ceny dílů mohou být vyšší.

Kritická místa

„Řada autobazarů je vybavena vlastním servisem a dokáže potřebné úkony udělat ještě předtím, než si zákazník vozidlo převezme," upozorňuje na možnosti Tomáš Svoboda, manažer společnosti Auto ESA.

Vždyť kdyby ve vozidle zůstal starý motorový olej, může docházet ke špatnému mazání, čímž může dojít k poškození pohonné jednotky. „Neméně důležitá je také výměna filtrů. Zanesený kabinový filtr může být příčinou vzniku různých alergií," tvrdí Tomáš Rajchman, automechanik se specializací na vozy značky Ford. Přesto značná část řidičů první servis ojetého vozu podceňuje. Nejenže automobil pořádně nekontrolují, ale kolikrát ani nevymění olej, u kterého neznají stáří. Poškození motoru se pak může projevit až časem v podobě nadměrného opotřebení určitých částí. To se už přirozeně negativně podepíše na životnosti automobilu.

Co je tedy nutné bezpodmínečně udělat? Zájemce by měl provést určitou kontrolu technického stavu vozu ještě před samotnou koupí. Řeč je především o brzdách.

„Nejeden motorista při vybírání vozidla koukne na stav brzdových destiček, ale kotoučům už pozornost nevěnuje. Přitom i ty podléhají opotřebení, i když ne tak rychle. Takový servis nabízíme i na počkání," poznamenává Tomáš Svoboda ze společnosti Auto ESA. Mechanik Tomáš Rajchman upozorňuje na jiný aspekt kvality brzdového systému: „Podobná situace je i v případě brzdových vedení. Korodujících brzdových trubiček si všimne kdekdo, ale stisknout brzdovou hadičku a tím odhalit případné praskliny už napadne jen hrstku motoristů."

Autoservis by měl všechna tato místa důkladně prověřit a nadměrně opotřebené díly vyměnit. Rozhodně si v servisu nechte změřit bod tuhnutí chladicí kapaliny a dejte si také poradit, zda měnit olej v převodovce a diferenciálech. Vždy by měla být samozřejmostí výměna oleje v motoru. První servis staršího auta je také příležitostí na opravu nejrůznějších drobných nedostatků.

MILAN JIROUŠ