Především podle nové čelní a zadní partie se pozná modernizované provedení nejlevnějšího modelu ruské automobilky Lada. Vůz Granta si oficiální výstavní premiéru odbude během moskevského autosalonu, který začíná příští týden, ale seznámit se s ním budou moci již tuto sobotu návštěvníci firemního dne otevřených dveří.

Jak Lada informovala v tiskové zprávě, produkce vozu začala již v polovině srpna v továrně v Togliatti. Modernizaci podstoupily všechny čtyři nabízené karosářské varianty vozu, tedy sedan, liftback, hatchback i kombi s označním Univerzal.

V České republice se prodává řada zvláštních ruských strojů do terénu.
Monstrum Petrovič a jiné offroady z Ruska. Koupit je můžete i u nás. Za kolik?

Na přídi se nyní bude objevovat v rámci designové filozofie celé značky motiv písmene X, zvětšilo se logo na masce chladiče a na zádi je velký nápis Lada. Modernější vzezření dodají autu třeba také blinkry integrované do vnějších zpětných zrcátek. Další podrobnosti, včetně výbavy, vzhledu interiéru a parametrů pohonných jednotek, prozradí představitelé značky právě na stánku značky na moskevském výstavišti.

Lada si od tohoto počinu hodně sleduje. Granta je totiž zejména ke své ceně stále velmi žádaným a oblíbeným automobilem. Cena v Rusku činí v současné době v přepočtu necelých 124 tisíc korun. Na Slovensku, kde má (na rozdíl od České republiky) značka své oficiální zastoupení, je aktuální základní cena 6590 eur (170 000 Kč). Do Evropy se ovšem dování pouze karosérie sedan a lifback.

Lada Vesta Cross Sedan.
Lada představila „terénní" sedan Vesta Cross. Má světlou výšku jako SUV

Lada navíc pro nejbližší období chystá další novinky. Připravuje se pseudoterénní vizáž pro crossover Xray, který bude mít přizvednutý podvozek a samozřejmě značkou v podobných případech používané tradiční označení Cross. Facelift dostane také již od roku 1977 vyráběná Lada Niva, která se v terminologii výrobce označuje pouze kódem 4x4. Na nástupci se údajně již také pracuje, ale kdy se opravdu dostane na trh, je zatím ještě ve hvězdách.

Lada Vesta SportZdroj: Lada

Dalším novým modelem se stane Lada Vesta Sport. Ta dostane pod kapotu zážehový čtyřválec 1,8 s výkonem 145 koní, dále snížený podvozek a dokonce i zvětšený rozchod kol, větší brzdy a designové úpravy. Ty zahrnují například zadní přítlačný spojler a difuzor. Z nuly na stovku vůz zrychlí za 9,6 sekundy, maximální rychlost činí 198 km/hod.

Kromě těchto vozů si zákazníci v autosalonech Lady můžou ještě koupit model Kalina, Vesta, Largus nebo další letitý vůz - Priora. Snímky všech jmenovaných vozů si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Letošní rok je zatí pro Ladu úspěšný. Za prvních sedm měsíců prodala již bez pár stovek dvě stě tisíc automobilů, což je o pětinu více než ve stejném období loňského roku. Největší zájem byl o model Vesta, za ním následuje Granta.