Německý pilot Sebastian Vettel z Red Bullu vyhrál kvalifikaci na závěrečný závod sezony formule 1 v Abú Zabí.

Třetího muže průběžného pořadí doplní v nedělní Grand Prix v první řadě Brit Lewis Hamilton na mclarenu, španělský lídr šampionátu Fernando Alonso s ferrari zajel třetí čas.

Třiadvacetiletý Vettel, jenž se může stát nejmladším mistrem světa v historii, si připsal na okruhu Yas Marina jubilejní desátou pole position v sezoně.

V Abú Zabí zajel nejlepší časy ve dvou ze tří tréninků a druhého muže kvalifikace Hamiltona, jenž má už jen teoretickou šanci na titul, porazil o 31 tisícin sekundy.

Třetí kvalifikační pozice dává nicméně velkou šanci na vítězství v šampionátu Alonsovi, jemuž stačí bez ohledu na výsledky soupeřů dojet na druhém místě.

Jeho největšímu rivalovi Marku Webberovi z Austrálie se navíc kvalifikace příliš nepovedla - Vettelův týmový kolega skončil až pátý.

Alonso, vedle nějž se v neděli postaví do druhé řady loňský mistr světa Jenson Button z McLarenu, vede před Webberem o osm bodů. Vettel je zpět o 15 bodů, Hamilton už o propastných 24.

Kvalifikace na GP Abú Zabí, 19. a poslední závod MS vozů formule 1

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:39,394, 2. Hamilton (Brit./McLaren) 1:39,425, 3. Alonso (Šp./Ferrari) 1:39,792, 4. Button (Brit./McLaren) 1:39,823, 5. Webber (Austr./Red Bull) 1:39,925, 6. Massa (Braz./Ferrari) 1:40,202, 7. Barrichello (Braz./Williams) 1:40,203, 8. M. Schumacher 1:40,516, 9. Rosberg (oba Něm./Mercedes) 1:40,589, 10. Petrov (Rus./Renault) 1:40,901.