V první řadě ministerstvo dopravy uvolní až 130 milionů korun z Operačního programu Doprava (OPD), který využívá prostředky Evropské unie, pro výstavbu celkem 125 rychlodobíjecích stanic pro elektromobily.

Do termínu 4. května 2018 se pak mohou o projekt a dotaci na výstavbu stanic ucházet žadatelé, kteří již na území členských států EU provozují alespoň 10 veřejně přístupných dobíjecích stanic a kteří předloží komplexní projekt na jejich vybudování. Stanice by přitom měly být rovnoměrně rozmístěny po celé České republice.

Porsche Mission E.
Porsche chystá rychlý elektromobil, ale elektrickou 911 odmítá. Zatím

Z předložených žádostí pak bude vybrán jeden projekt, který nejlépe splní požadovaná kritéria, přičemž rozhodovat bude zejména hospodárnost a připravenost projektu.

Do roku 2023 by poté měly proběhnout ještě další tři fáze uvolnění dotací a výstavby stanic, čímž se vytvoří kompletní páteřní síť rychlodobíjecích stanic po ČR. Nakonec bychom se tak měli dočkat celkem 500 míst, kde si budou majitelé elektromobilů moci rychle dobít baterky ve svých vozech.

Tesla Roadster.
Otazníky okolo nové Tesly Roadster. Opravdu může být tak skvělá?

Vedle rychlodobíjecích stanic pro elektromobily chce však ministerstvo podpořit také výstavbu běžných dobíjecích stanic. Zde se budou hledat nejlepší projekty začátkem příštího roku.

V průběhu jara je pak v plánu ještě vyhlášení výzev na podporu výstavby plnících stanic na CNG, LNG a vodík.

Celkem má ministerstvo dopravy pro tyto dotace v rámci OPD k dispozici 1,2 miliardy korun.