Tam ho přívitali oficiální představitelé společnosti Škoda, kteří mu poblahopřáli i za účasti fanoušků české automobilky, kteří cestu absolvovali s ním. Peter Kirchhoff se pro Fabii rozhodl v roce 2000 na základě článků v odborném tisku, ceny ve výši 18 798 marek a nízkých nákladů na pojištění. Třetího července roku 2000 dostal poprvé do ruky klíče od svého stříbrného vozu. „Při převzetí měl vůz na tachometru jedenáct kilometrů," vzpomíná Peter Kirchhoff.

Od té doby si vystudovaný ekonom zapisoval každý ujetý kilometr a náklady do posledního centu. „Tehdy by mne ani ve snu nenapadlo, že se na den přesně 13 let od převzetí vozu na tachometru objeví milion," usmívá se. Jeho pečlivému účetnictví vděčíme za to, že celý život tohoto vozu je tak pečlivě zdokumentován. 

Škoda Fabia s milionem ujetých kilometrů.

Když Peter Kirchhoff se svým vozem Fabia v červenci 2007 překonal hranici 500 000 kilometrů, vznikl nápad slavit další rekordy na mimořádných místech. Fabia byla pro svého majitele prý spolehlivým společníkem na cestách: „Dokonce i po půl milionu kilometrů jsem měl na voze pořád ještě původní výfuk," vzpomíná Kirchhoff. O Fabii Petera Kirchhoffa se už léta stará servisní partner značky Škoda Betgen & Potthoff ve městě Hamm.

Při předběžné technické kontrole v červnu letošního roku vůz ještě jednou důkladně zkontrolovali. A technický stav je prý prvotřídní. Přitom je vůz v původním stavu. Výfuk, motor, spojka a převodovka byly namontovány už ve výrobním závodě. Jen jednou za celou dobu vůz stávkoval. „Po ujetí 305 000 kilometrů se vůz zastavil vinou porézního kabelového svazku," vzpomíná Kirchhoff, který už pokukuje po modelu z příští generace.

Počítadlo kilometrů jeho vozu po miliontém kilometru už neukáže vůbec nic. Na displeji se po čísle 999 999 objeví už jen šest vodorovných čárek. Místo pro sedmou číslici prostě chybí. Ale pečlivý ekonom ze Sprockhövelu bude ujetou vzdálenost nadále zapisovat podle denního počítadla kilometrů. „Pokud auto vydrží – a s tím počítám – budu moci hlásit i další rekord," doufá. Až na trh přijde Fabia třetí generace a Peter Kirchhoff si ji převezme, chce svůj vůz věnovat Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.

Škoda Fabia patří na celém světě k nejoblíbenějším modelům značky s logem okřídleného šípu. V Německu se díky přízni zákazníků umístila mezi nejprodávanější dovážené vozy. Na této pozici se střídá s modelem Octavia. V roce 2012 bylo v Německu registrováno více než 40 000 vozů této modelové řady. Na celém světě se pro model Fabia rozhodlo jen v roce 2012 téměř čtvrt milionu zákazníků.