Elektrický vůz Model S americké automobilky Tesla Motor se v Norsku stal nejprodávanějším autem měsíce září. Až za ním skončil model Golf německé automobilky Volkswagen. Zájem o auto Model S je podle prodejců tak velký, že řidiči jsou ochotni si výrazně připlatit i za koupi ojetého Modelu S, aby na nový nemuseli čekat pět měsíců. Vůz Model S se přitom začal v Evropě prodávat teprve v srpnu.

V Norsku, které má zhruba pět milionů obyvatel, se minulý měsíc prodalo 12 168 nových vozů, z toho 616 byly auta Tesla. Podíl automobilky na trhu tak činil 5,1 procenta. Druhý Golf s klasickým benzinovým nebo naftovým motorem měl podíl 4,6 procenta.

"Je zde obrovská poptávka po tomto vozu a nezdá se, že by měla skončit. Máme teď na seznamu čekatelů mnoho zákazníků," řekl agentuře Reuters ředitel autosalonu Tesly v druhém největším norském městě Bergenu Joar Tenfjord. Podle některých obchodníků jsou zájemci ochotni si za ojetý vůz připlatit až 20 000 dolarů (375 200 Kč).

Elektrické vozy jsou v Norsku velmi oblíbené díky štědrým dotacím a dalším výhodám. Majitelé vozů mají parkování zdarma, vláda jim zřizuje dobíjecí stanice, mohou používat expresní pruhy na dálnicích a neplatí ani mýtné.

Tesla Model S.

Nový Model S stojí v Norsku, kde jsou automobily všeobecně velmi drahé, 110 000 až 117 000 dolarů (2,1 až 2,2 milionu Kč). V USA je jeho cena 70 000 USD (1,3 milionu Kč). Nedočkavci jsou však podle Tenfjorda ochotni zaplatit za starší vůz až 130 000 USD (2,4 milionu Kč).

Řidiči jsou ochotni si připlatit za vůz tak velkou částku, protože očekávají, že ušetří na dalších výhodách. Cena je navíc stále příznivější ve srovnání s jinými modely. Auto stejných parametrů se spalovacím motorem by v Norsku stálo až 330 000 dolarů, protože vláda uvalila na auta s velkým spalovacím motorem vysoké daně, poznamenal Anders Langset, který si koupil starší Model S s přirážkou.

Například BMW řady 5 se v Norsku nyní prodává o něco levněji než Model S, má však méně výkonný spalovací motor. Cena automobilů se spalovacím motorem a stejným výkonem začíná na 200 000 USD. Některé automobilky proto v Norsku prodávají auta se slabším motorem než ve zbytku Evropy, aby byly jejich vozy cenově dostupné.

Zatím není jasné, zda na poptávku po Modelu S bude mít nějaké dopady nehoda, která se stala v USA. Minulý týden se totiž objevilo na internetu video s hořícím vozem Tesly. Podle zástupců firmy mohl za požár kovový předmět na silnici, který prorazil baterii vozu a ta se poté vznítila. Při nehodě se nikomu nic nestalo.