Oproti předchozí generaci nová A8 navenek o něco povyrostla, ale žádný zásadní nárůst rozměrů se nekoná. S délkou 5172 mm je vůz o 37 mm delší než minulý model a stejným rozdílem se chlubí i prodloužená verze A8 L, jejíž celková délka nabírá 5302 mm. Výška vozu povyskočila o 13 mm na 1473 mm (1488 u A8 L) a šířka se paradoxně snížila o 4 mm na 1945 mm.

Rozvor se s délkou 2998 mm jen velmi těsně vešel pod magickou hranici tří metrů, naopak A8 L s rozvorem 3128 tuto hranici značně překračuje. Základem celého auta je zbrusu nový skelet Audi Space Frame kombinující několik různých materiálů a dosahující vyšší tuhosti při nižší hmotnosti.

Prostorový rám nadcházející generace Audi A8.
Audi ukázalo prostorový rám nadcházející generace A8. Sází hlavně na hliník

Interiér je nový, prostornější, ale také výrazně prostší co se ovládacích prvků týče. Před řidičem se nachází velký displej s Full HD rozlišením a na středovém panelu jsou dále k mání displeje infotainmentu a klimatizace. Klasická tlačítka a otočné ovladače se zde nacházejí jen v minimální míře. Audi u nové A8 mnohem více spoléhá na dotykové ovládání a také na ovládání hlasem.

Ovládací panel s dotykovým displejem najdeme také na zadních sedadlech.

Při uvedení na trh se pod kapotou objeví zprvu jen dvojice motorů. Na výběr bude mezi třílitrovým benzínovým motorem 3.0 TFSI o výkonu 340 koní (250 kW) a třílitrovým naftovým motorem 3.0 TDI o výkonu 286 koní (210 kW). Teprve později se v katalogu objeví také osmiválce 4.0 TFSI s výkonem 460 koní (338 kW) a 4.0 TDI o výkonu 435 koní (320 kW).

Audi R8 Spyder V10 plus.
Audi odhalilo R8 Spyder V10 plus. Nejrychlejší kabrio v historii značky má 610 k

Naprostým vrcholem se v budoucnu stane verze se šestilitrovým motorem W12, jehož výkon zatím nebyl prozrazen. Všechny spalovací agregáty spolupracují s technologií MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle), detaily o ní najdete níže.

Ekologickou volbu zastoupí hybrid A8 e-tron kombinující benzínový třílitr a elektromotor. Soustava dává celkový výkon 449 koní (330 kW) a díky vnějšímu nabíjení dojede plug-in hybridní varianta až 50 km na elektrický pohon.

Audi se chystá A8 a A8 L vyrábět v továrně v Neckarsulm. Vozy se na český trh dostanou na sklonku podzimu letošního roku a zatím si musíme počkat na ceny, které ještě nebyly stanoveny. Odpíchnout se můžeme alespoň od německých cen, které začínají na 90 600 eur, což je v přepočtu asi 2 355 000 korun.

6 zajímavostí, které byste o nové A8 měli vědět:

1. Každý motor má částečnou hybridní technologii

Již zmíněná technologie MHEV znamená, že každá A8 dostane něco ze světa hybridů. Konkrétně se jedná třeba o možnost setrvačné jízdy s vypnutým motorem a následným plynulým opětovným spuštěním agregátu. O úsporu paliva se dále stará i výkonný systém rekuperace, dobíjející baterii vozu a 48V elektrickou síť.

2. Aktivní podvozek

Vůbec poprvé představuje Audi také aktivní zavěšení kombinující elektrický „akční člen“ na každém kole se vzduchovým odpružením. Systém využívající 48V elektrickou síť vozidla umí s každým kolem pohybovat nezávisle nahoru a dolů, čímž může měnit tuhost a světlou výšku podle aktuálních potřeb. Na jednu stranu je tedy prý k dispozici pozoruhodný komfort, na druhou stranu i perfektní jistota v zatáčkách. Té navíc přidává i pohon všech kol, řízení s variabilním převodem a aktivní zatáčení zadní nápravy.

Zdroj: Youtube

3. A8 umí řídit sama

Kombinace celkově 41 jízdních asistentů znamená, že Audi vůbec poprvé nechá svého řidiče za určitých okolností pustit ruce z volantu. Funkce Audi AI traffic jam pilot ovládá auto při kolonách na dálničních tazích zcela soběstačně a to až do rychlosti 60 km/h. Řidič může v autě třeba sledovat televizi, a jakmile se kolona rozjede (nebo skončí dálnice), bude vyzván k opětovnému převzetí řízení.

Zdroj: Youtube

4. Relaxační sedadla pro A8 L

Prodloužená A8 se pochlubí příplatkovými relaxačními sedadly. Ty nejenže disponují rozsáhlými možnostmi nastavení, ale k mání je také vyhřívaná opěrka pro nohy s masážní funkcí. Nechybí samozřejmě ani ovládací jednotka pro nastavení mnoha a mnoha parametrů.

Zdroj: Youtube

5. Lasery hned dvakrát

Nová vlajková loď dostala do výbavy HD Matrix LED světlomety, vybavené přídavnými laserovými světly. Ty se rozsvěcí ve vyšších rychlostech a umí dokonce zdvojnásobit délku světelného kuželu. Další lasery potom operují v laserovém skeneru, spolupracujícím s běžnějším radarem a mapujícím prostor okolo auta.

6. Zaparkuje samo

Z oblasti autonomního řízení přichází také funkce samočinného parkování, kdy se A8 sama zaveze na svoje místo do garáže, zatímco vy jdete předním vchodem. Funkce je ovládaná skrze aplikaci v mobilním telefonu, díky které lze sledovat a ovládat také další záležitosti ohledně auta.

Zdroj: Youtube