Americký institut IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) totiž zjistil, že automobilky zřejmě nové vozy vyrábí na míru právě nárazovým zkouškám. 

Organizace IIHS od roku 2012 používá systém, který zkoumá, co se stane, když jedno auto rohem karoserie narazí do jiného vozidla či překážky. Podle IIHS je tato situace mnohem obvyklejší, než když vůz nabourá do objektu čelně celou svojí šířkou.

Během testu tedy zkušební automobil v rychlosti 40 mil za hodinu (zhruba 64,4 km/h) narazí do pevné překážky jen čtvrtinou své šířky. Energie nárazu se tak "rozprostře" do menší plochy než u testů Euro NCAP. 

Jenže tato zkouška se provádí pouze na straně řidiče.

IIHS proto zjišťovalo, co se stane, když vůz do bariéry narazí pravou částí. A výsledky jsou zajímavé. Ze sedmi testovaných SUV totiž stejnou úroveň ochrany nabídlo jediné - Hyundai Tucson.

Zdroj: Youtube

Pracovníci institutu dokonce zjistili, že některá auta mají na každé straně přídě jinou konstrukci nebo používají odlišné a především méně odolné materiály. Právě z toho důvodu je podezření, že automobilky své vozy staví tak, aby obstály hlavně v testech, opodstatněné.

Nejhůře dopadla Toyota RAV4, u níž hranice poškození na straně spolujezdce překročila o 33 centimetrů posun karoserie u řidiče. O vozu se kromě toho otevřely dveře a také se ukázalo, že má na každé straně jinou konstrukci.

Největší rozdíl v hodnocení byl u Toyoty RAV4.Zdroj: IIHS

IIHS v blízké budoucnosti kvůli nepřesvědčivým výsledkům chystá další podobné testy.

Výsledky testů IIHS s velkým odsazením u spolujezdce (nejvyšší hodnocení je "dobré")
Model Hodnocení řidičovy strany Hodnocení spolujezdcovy strany
Hyundai Tucson Dobré Dobré
Buick Encore (Opel Mokka) Dobré Přijatelné
Honda CR-V Dobré Přijatelné
Mazda CX-5 Dobré Přijatelné
Nissan Rogue (X-Trail) Dobré Průměrné
Subaru Forester Dobré Průměrné
Toyota RAV4 Dobré Špatné