Stejně jako u modelu Kodiaq, i název Karoq pochází z Aljašky, konkrétně z malého ostrovu Kodiak. Tentokrát ovšem Škodovka zvolila jazyk původních obyvatel – kmene Aleuťanů a dala dohromady dvě slova. „kaa'raq" (auto) a „ruq" (šíp) – dohromady tedy Karoq. Výraz pro šíp se v názvu objevuje kvůli logu značky.

Zároveň si tak Škoda buduje jednotný systém názvů pro svoje SUV modely. Lze očekávat, že třeba i malý crossover na bázi škody Fabie, o kterém se již nějakou dobu mluví, bude mít opět jednoslovný název zakončený písmenem Q. A je potom možné, že původ tohoto názvu půjde dostopovat na Aljašku.

Čtěte také: Nástupce Škody Yeti se ukázal na zatím nejlepších fotkách. Hraje si na Kodiaqa

SUV modely budou navíc v príštích letech pro Škodu stěžejní. V rámci vize Strategie 2025 se mladoboleslavská automobilka chystá důsledně rozšiřovat paletu, přičemž prim sehrají právě zvýšená SUV.

Je větší než Yeti

Spolu s fakty o názvu dorazila už k modelu Karoq i většina technických dat a specifikací. Víme tak například, že se Karoq svými rozměry postaví kousek nad dosluhujícího Yetiho.

Konkrétně má být o 160 mm delší, o 35 mm širší, ale na druhou stranu o 40 mm nižší. Rozvor je natažen o 52 mm a objem kufru činí v závislosti na provedení 479 až 521 litrů. Po sklopení zadních sedadel je to až 1810 litrů.

Pod kapotou se objeví základní tříválcový motor 1.0 TSI o výkonu 115 koní (85 kW), ale i výkonnější benzínová novinka 1.5 TSI o výkonu 150 koní (110 kW) disponující vypínáním válců.

Nechybí ani naftové agregáty 1.6 TDI a 2.0 TDI, přičemž vrcholná verze nabídne 190 koní (140 kW). Ta se také jako jediná dostane na trh výhradně v kombinaci pohonu všech kol a sedmistupňového automatu DSG. U ostatních motorizací si zákazníci za tyto prvky připlatí.

Čtěte také: Škoda Yeti se loučí. Připomeňte si, jak vznikla a jak vypadaly studie

Standardně nabídne Karoq jednoduchou zadní nápravu, nicméně čtyřkolky se pochlubí čtyřprvkovým zavěšením. Jedná se prakticky o techniku, kterou nalezneme v Seatu Ateca. Právě Ateca je totiž Karoqu příbuzná a oba vozy se budou vyrábět v české továrně v Kvasinách.

Nové prvky ve výbavě

V oblasti technologií se dočká Karoq novinek u Škody dosud nevídaných. Vedle standardního balíčku asistenčních technologií, kde nalezneme třeba adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v pruzích nebo hlídání mrtvého úhlu, dostane Karoq do vínku také infotainment s ovládáním gesty nebo vůbec poprvé digitální přístrojový panel.

Nepřehlédněte: Lidé si utahují ze jména Karoq. Škodě navrhují jiné názvy, třeba Kardiaq a Svejq

Novinka Karoq zažije svou světovou premiéru již 18. května letošního roku ve švédském Stockholmu. Na trhu se následovník Yetiho objeví ve druhém pololetí.

| Video: Youtube