Novinka C5 Aircross vlastně není tak docela novinkou, jelikož se model představil již minulý rok na čínském trhu. Až nyní tak doráží k zájemcům v Evropě. O exteriérovém designu zřejmě není nutné mnoho zmiňovat, jelikož SUV zapadá do uniformně odvážného směřování všech dnešních Citroënů.

Svými rozměry pak vůz míří do segmentu větších SUV a přesněji měří na délku 4500 mm, na šířku 1840 mm, na výšku 1670 mm a jeho rozvor čítá 2730 mm. Objem zavazadlového prostoru je 580 litrů, v případě sklopení zadních sedaček až 1630 litrů.

Kia Sportage.
Takto vypadá modernizovaná Kia Sportage. Nyní je k dostání i jako naftový hybrid

Nabídku motorizací v Evropě pak Citroën teprve upřesní. Zatím ale víme, že pod kapotou SUV se objeví benzinové i naftové motory ve formě přeplňovaných čtyřválců i tříválců, a to s výkony od 130 koní (95 kW) po 180 koní (132 kW). V závislosti na agregátu bude na výběr z manuální šestistupňové i automatické osmistupňové převodovky. Příští rok navíc Citroën plánuje uvedení plug-in hybridního ústrojí.

Mezi nejpohodlnější SUV se má C5 Aircross řadit také díky podvozku vybavenému odpružení s tlumiči PHC (Progressive Hydraulic Cushions). U nich klasické mechanické dorazy nahrazuje pár sekundárních hydraulických tlumičů, aby se dosáhlo ještě komfortnější jízdy a lepšího filtrování nerovnosti na silnici. Technologii Citroën poprvé uvedl již v modelu C4 Cactus.

Auto je dále vybaveno systémem Grip Control, který zvyšuje přilnavost a zlepšuje ovladatelnost vozu v lehkém terénu. O zakomponování klasického pohonu všech kol se ovšem značka vůbec nezmiňuje. Je tedy velmi pravděpodobné, že i toto SUV bude spoléhat pouze na pohon předních kol.

Volvo XC40.
O Volvo XC40 je obrovský zájem. Automobilka nový crossover nestíhá vyrábět

Pro Citroën je samozřejmě jízdní komfort klíčový, a tak k novému podvozku přibyly v interiéru rovněž nové pohodlnější sedačky a zapracovalo se i na odhlučnění pomocí silnějších oken, lepší izolace ve dveřích, v podlaze a třeba i v palubní desce.

Design interiéru se poté rovněž drží zavedeného směru současného Citroënu, u něhož lze vypíchnout poměrně jednoduchý středový panel, jemuž nahoře dominuje velká dotyková obrazovka infotainment systému. Kaplička přístrojů je zcela digitální. Dle současných trendů pochopitelně nechybí široká řada bezpečnostních systémů a asistentů.

Ještě není známo, kdy přesně se C5 Aircross objeví na českém trhu. Celkově jsou ale začátky prodeje modelu v Evropě stanoveny na konec letošního roku.

Zdroj: Youtube