Stylový drobek si samozřejmě ponechal mimořádně kompaktní rozměry předchůdce. Dvoumístný Smart fortwo na délku měří pouze 2,69 metru, čtyřmístný forfour je dlouhý 3,49 metru. Oba vozy jsou jinak stejně vysoké (1,55 metru) a široké (1,66 m), liší se pochopitelně rozvorem. U fortwo činí 1,873 metru, u forfour pak 2,494 metru. Proti předchozí generaci se změnil rozchod kol, nyní je o 10 centimetrů širší.

Automobilka se kromě miniaturních rozměrů chlubí také výtečnou ovladatelností. Kratšímu Smartu například stačí k otočení bez couvání kruh o průměru 6,95 metru.

Smart forfour.

Příliš překvapivý není vzhled, výrobce jej totiž už v minulosti naznačil například u konceptu fourjoy. Interiér působí hravě a vesele, samozřejmostí pak jsou široké možnosti jeho individualizace. To samé však platí i o exteriéru. Údajně existuje přibližně 40 barevných kombinací karoserie.

Nezapomnělo se ani na multimediální výbavu a bohatou konektivitu. A také na bezpečnost. Smart využívá skelet z vysokopevnostní oceli, o bezpečí posádky se postarají i elektronické systémy jako asistent pro jízdu v protivětru, upozornění na hrozící kolizi či sledování vyjetí z jízdního pruhu.

Smart.

Nový Smart bude k dispozici ve třech liniích: passion, prime a proxy. Standardem pro všechny jsou LEDky pro denní svícení, dálkový centrál, tempomat, palubní počítač či elektricky ovládaná přední okna. Bohatá je nabídka příplatkové výbavy.

Až začnou v listopadu prodeje, zájemci budou moci vybírat mezi dvěma tříválcovými motorizacemi. Slabší litrová jednotka poskytuje výkon 71 koní a točivý moment až 91 N.m. Silnější motor o objemu 0,9 litru používá turbodmychadlo a produkuje 90 koní a 135 N.m. Po několika měsících dorazí ještě třetí možnost: základní agregát o výkonu 60 koní. V plánu je také elektrická verze.

Smart forfour.

Zákazníci mohou volit mezi pětistupňovou manuální převodovkou nebo šestirychlostním dvouspojkovým automatem.

Cenu zatím výrobce neoznámil, ale měla by být podobná té, jakou má aktuální generace. Ta u nás stojí nejméně 258 500 korun. Za dvě místa navíc u nového modelu forfour si automobilka žádá 600 eur, tedy zhruba 16 500 korun navíc.