Někomu by možná nepřišlo, že současná generace Fiatu Punto se prodává už od roku 2005, přičemž je stále nabízená na řadě trhu včetně České republiky. V nárazových testech při uvedení na trh Punto tehdy obdrželo jako jedno z prvních aut ve své kategorii všech pět hvězdiček.

Doba se ovšem mění, stejně tak jako požadavky na bezpečnost vozů a samotné bodování současných „crash testů“. Výsledkem pak je, že dvanáctileté Punto, které si můžete stále koupit jako nové auto, nyní v nárazových zkouškách nedosáhlo ani na jedinou hvězdu v hodnocení.

Jeep Wrangler.
„Obnažit“ Jeep Wrangler je nyní jednodušší, než kdy předtím. Zabere to pár minut

Punto je tak jediným autem, které v současnosti odešlo s takto nelichotivým výsledkem. Nárazové testy Fiatu pak samozřejmě ukázují razantní vývoj, jak se na bezpečnost vozů hledělo v roce 2005 a jak je tomu dnes. S podobnými výsledky by zřejmě odešly i další takto staré vozy. A přestože Punto prošlo za ty roky dvojicí faceliftů, jen málokterá jiná značka dnes nabízí technicky takto zastaralé auto.

Přesněji Fiat v kategoriích nehod dosáhl jen na průměrné výsledky, kdy byla ochrana posádky vepředu zajištěna jen na 51 procent, ochrana dětí vzadu na 43 procent a bezpečnost chodců byla stanovena na 52 procent.

Škoda 650.
Tohle je asi nejdražší Škoda na prodej. Je prý jediná na světě, stojí miliony

Hřebíkem do rakve byla ale nakonec úplná absence jakýchkoliv moderních bezpečnostních systémů a asistentů, které by nehodu mohly odvrátit či zmírnit její následky. A právě bezpečnostní systémy dnes v hodnocení nárazových testů hrají velkou roli.

Dobrou zprávou ale je, že Fiat už na příští rok plánuje zcela novou generaci. A ta již určitě dosáhne v nárazových testech na mnohem lepší skóre.

Zdroj: Youtube