Interní materiály australské škodovky ukazují časovou osu a plány automobilky do roku 2020, díky čemuž se tedy neoficiálně potvrzují některé spekulace ohledně nových modelů.

Musíme ovšem brát v potaz, že na australský trh se nové modely dostávají zpravidla s několikaměsíčním zpožděním. Proto bude u protinožců teprve nyní uvedená třeba Octavia RS 245 nebo dvojice SUV Karoq a Kodiaq Sportline, tedy vozy, které se u nás již prodávají. Na samotná data tedy musíme hledět s nadhledem, jelikož v Evropě se zbrusu nové modely zcela určitě objeví o něco dříve.

Co tedy zatím víme? Například to, že opravdu dorazí Kodiaq RS, se kterým v Austrálii počítají už na podzim 2018. O výkonnější verzi škodováckého SUV se spekulovalo již dříve, ale nyní je tak neoficiálně potvrzena. Podle dřívějších informací bychom měli pod kapotou „ereska“ čekat naftový dvakrát přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, který v současné době používá Volkswagen Tiguan. V něm tento turbodiesel produkuje 240 koní (176 kW) a 500 Nm točivého momentu.

Na příští rok ukazují plány také uvedení nové Fabie, u které půjde buď o zcela novou generaci, nebo pouze dojde na rozsáhlou modernizaci - druhou variantu vidíme vzhledem k uvedení současné generace na trh jako pravděpodobnější. Novinka bude v Austrálii uvedena na konci srpna 2018, v Evropě by se tak mohla objevit ještě dříve.

Hned celou řadu novinek pak Škoda chystá pro rok 2019, kdy má přijít nová generace Rapidu, modernizovaný Superb a Karoq ve sportovnější variantě SportLine. V Evropě by přitom mohla premiéra nového Rapidu proběhnout již ve druhé polovině roku 2018.

Rok 2020 bude u Škody ve znamení uvedení nového malého SUV, postaveného na koncernové platformě MQB A0. Na stejném základu už můžeme najít třeba Seat Arona nebo Volkswagen Polo. Malé SUV tak bude rozměrově podobné Fabii. V tomto období se má nakonec objevit i nová generace Octavie.

Dále po roce 2020 už Škoda plánuje svůj dlouho zmiňovaný nástup elektromobilů, mezi nimiž se ukáže i produkční verze konceptu Vision E, který bude zřejmě nabízet i systém autonomního řízení. Elektrifikaci však chce značka započít ještě dříve, jelikož v roce 2019 se máme připravit na premiéru Superbu s plug-in hybridním ústrojím.

A jak už dříve z automobilky zaznělo, budoucnost Škody je vskutku elektrická. Do roku 2025 tak značka chystá celkem pět vozů s čistě elektrickým pohonem v různých segmentech.

Plánované premiéry nových modelů Škoda podle informací australského zastoupení (v Evropě můžeme vozy čekat o něco dříve):

Fabia
(facelift/nová generace)
srpen 2018
Kodiaq RS listopad 2018
Rapid
(nová generace)
2019
Superb
(facelift a hybrid)
2019
Karoq Sportline 2019
Nové malé SUV 2020
Octavia
(nová generace)
2020
Elektrické modely od 2020