Kvůli rostoucímu množství lidí ve finančních potížích se zvýšil počet nabízených aut, na která se vztahuje exekuce. V posledních měsících vzrostlo množství nabídek vozů v exekuci na trojnásobek, oznámil největší tuzemský autobazar AAA Auto.

Podle ředitele výkupu AAA Auto Petra Vaněčka se lidé většinou snaží prodat vůz, který ještě není v centrální evidenci exekucí a není tak na první pohled zřejmé, že s automobilem už může disponovat jedině exekutor.

Koupě na inzerát je rizikovější

"Podvodníci se takto pokouší narychlo zpeněžit svá auta všech cenových kategorií. Odhalili jsme nabízené vozy v exekuci, které měly hodnotu 30.000 Kč i půl milionu korun," dodal.

Auta, která jsou součástí exekuce, se lidé nesnaží nabízet jen přes autobazary, ale i na inzeráty, kde se rovněž množí nabídky podezřele levných aut. Zatímco velké bazary v podobných případech garantují vrácení peněz, při koupi auta na ulici je výrazně vyšší riziko, že kupec zůstane bez auta i peněz.

Letos je evidováno přes milion exekucí

"Společnost v takovém případě zákazníkovi vrací celou zaplacenou částku, kterou následně v soudním sporu vymáhá po bývalém majiteli, který zatajil, že vůz již spadá do exekuce," dodal.

V tuzemské centrální evidencí exekucí je letos evidováno přes milion probíhajících exekucí. Automobil, který je součástí exekuce, exekutoři zabaví bez jakékoliv náhrady a majiteli pak nezbude nic jiného, než vzniklou škodu vymáhat po původním majiteli.