Vraťme se ale nejprve k záležitosti, která to celé odstartovala. V říjnu nám jeden čtenář poslal oznámení o pokutě, které obdržel v září tohoto roku. Z něj vyplývá, že 7. března letošního roku překročil na silnici u francouzského města Cessy povolenou rychlost.

Radar mu naměřil rychlost 76 km/h v přehledném místě, kde je povolená "sedmdesátka". Nešlo tedy o žádné výrazné překročení a už samotný postih za tuto rychlost trochu zavání zbytečnou přísností. Jenže Francouzi navíc provedli "odpočet" 5 km/h, což je odečtení zákonem stanovené tolerance pro stacionární radar. Takže Čechovi započítali rychlost 71 km/h. Opakujeme - na "sedmdesátce"…

Kvůli tomu musel řidič zaplatit pokutu 45 eur, tedy v přepočtu asi 1150 korun.

Ilustrační foto.
Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Když jsme se o tento příběh podělili na naší facebookové stránce, ozvala se nám spousta lidí, kteří mají s pokutami ze zahraničí také zkušenosti. A někdy jsou i jejich příběhy zajímavé. Třeba čtenář Petr letos v září obdržel oznámení o pokutě z Itálie. A dost ho to překvapilo, protože podle fotografie tam překročil povolenou rychlost 21. srpna, tedy v době, kdy na onom místě nemohl být.

Později si samozřejmě všiml, že snímek pochází až z dalekého srpna loňského roku. Italové tedy poslali oznámení s více než 12měsíčním odstupem.

Snímek z měřícího zařízení.Zdroj: Automix

A co se týče přísnosti, ukázali stejný přístup jako Francouzi. Petr totiž také musel platit pokutu kvůli 1 km/h. Na rovném a přehledné úseku silnice, kde je povolená devadesátka, jel 96 km/h. I v tomto případě Italové provedli "odpočet" o 5 km/h. Na oznámení tedy svítila rychlost 91 km/h…

Petra tento "prohřešek" stál 54 eur, tedy asi 1380 korun. A to ještě dostal slevu - pokutu totiž stihl zaplatit do pěti pracovních dnů. Jinak by ho takto nevýrazné překročení rychlosti stálo 66 eur, tedy zhruba 1690 korun.

Pět pokut za čtyři dny

Právě z Itálie do Česka podle svědectví čtenářů putuje poměrně hodně pokut. Podobně jako z Rakouska a Francie.

S Francií pak je spojen případ jiného českého řidiče, kterému přišlo hned pět oznámení o pokutě - "nasbírat" je stihl v rozmezí čtyř dnů (od 24. do 28. dubna). Čtyři z nich jsou za rychlost a opět nejde o výrazná překročení limitů: jde například o 92 km/h na devadesátce (po odečtu 5 km/h), o 53 km/h na padesátce (po odečtu 5 km/h) či o 119 km/h v místě s povolenou rychlostí 110 km/h (tady už je naměřená rychlost vyšší, Francouzi navíc odečetli 7 km/h).

Dohromady tyto prohřešky vyšly na 315 eur, tedy na více než 8 tisíc korun. A to jen proto, že dotčený řidič vše zaplatil v prvním možném termínu.

Ilustrační foto.
Na dálnicích se brzy objeví nové policejní Superby. Samozřejmě neoznačené

Co z toho plyne? To, co jsme konstatovali už v prvním článku. Že doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás tamní úřady a orgány "najdou" i po navrátu do České republiky. A že se může lehce stát, že budete platit poměrně velkou pokutu za celkem banální přestupky.

Zahraniční úřady sice pochopitelně mají jen omezené možnosti, jak pokutu od "hříšníka" vymoci, to ale neznamená, že na ni "zapomenou". Pokud do země prohřešku pojedete znovu, může vás náhodně zastavit tamní policie, pro níž by neměl být při "lustraci" problém zjistit, že dlužíte za pokutu (pokud nebyla promlčena). V takovém případě pak hrozí ještě vyšší postih a v horším případě dokonce i zabavení auta do doby uhrazení pokuty. Většina odborníků proto doporučuje pokutu zaplatit.

Specifikem Francie (a třeba i Rakouska nebo Itálie) je skutečnost, že za spáchaný přestupek je odpovědný majitel vozu, i když v době spáchání přestupku neřídil. Pokuta tedy míří v prvním okamžiku v každém případě na něj.