Mercedes-Benz v Ženevě představí model SLC Final Edition, který se bohužel stává labutí písní tohoto malého roadsteru, který německý výrobce představil v roce 1996. Ukončení výroby bez přímého nástupce je důsledkem slabé poptávky po tomto typu malých sportovních roadsterů.

V současné době na trhu najdeme jen několik podobně koncipovaných automobilů - dvojčata 124 Spider/MX-5, BMW Z4, které by nebýt zájmu Toyoty nejspíš nevzniklo, a Audi TT Roadster.

PRVNÍ GENERACE S REVOUČNÍ STŘECHOU (1996 – 2004)

Původní SLK vzniklo před 23 lety jako levnější alternativa k modelu SL a díky své unikátní skládací střeše si našlo mnoho fanoušků, zejména u mladé klientely, která do té doby Mercedes nebrala jako možnost. Model SLK byl prvním Mercedesem, který byl menší než SL. Vyjma SL vznikaly do té doby s trojcípou hvězdou pouze velké kabriolety.

Největší předností originálního SLK byla skládací pevná střecha Vario-roof, která se pomocí elektrohydraulického systému skládala za 25 sekund. Kromě toho bylo SLK vybaveno napevno namontovanými oblouky za zády posádky a velmi pevným rámem čelního okna. Na otevřený automobil SLK nabízelo nebývalou tuhost a úroveň bezpečnosti.

DRUHÁ GENERACE TAKÉ S MOTOREM V8 (2004 – 2011)

První generace však byla vše, jen ne sportovní. Byl to klasický Mercedes 90. let minulého století. To se změnilo s nástupem druhé generace, která vypadala jako malé SLR. Agresivní design podporovala zcela nová platforma, což se mladším zákazníkům líbilo.

Mercedes-Benz u druhé generace SLK poprvé nabídnul ofuk krku, kterému dodnes říká Airscarf. Kdo někdy řídil kabriolet s touto technologií, ten musí uznat, že tohle další průkopnický počin SLK. Dalším byo nasazení osmiválcového motoru do ta malého vozu. Verze SLK 55 AMG dosahovala výkonu 360 koní.

NEVÝRAZNÁ TŘETÍ GENERACE (2011 – 2019)

Třetí generace SLK (později SLC) už byla pouhým odvarem revolučnosti dvou předchozích. Tedy pokud nebudeme počítat horní prosklenou část střechy Magic Sky Control, kterou jste mohli stiskem tlačítka proměnit z průhledné na tmavou.  Design byl opět poměrně dost usedlý a Mercedes se zbytečně snažil SLK/SLC přiblížit většímu SL.

Třetí generace SLK byla také první, která nabídla vznětovou motorizaci SLK 250 BlueEfficiency. Zážehové varianty byly i nadále totožné, tedy základní 1,8, V6 a brutální V8 AMG s výkonem až 422 koní.

V přiložené galerii se můžete podávat jak na SLC Final Edition, tak na všechny předchozí generace.