„Vše se odvíjí od lokality a toho, co se v ní pěstuje. Přirozený pohyb zvěře se navíc čím dál více omezuje, a to nejen pachovými zradidly, zvěř tak neví, kam jít,“ vysvětlil dlouholetý myslivec z Trutnovska Luboš Ptáček.

Deset srážek auta s lesní zvěří zadokumentovali za poslední týden policisté na Hodonínsku.
Deset za poslední týden. Na Hodonínsku přibývá srážek aut se srnami a prasaty

Statistiky hovoří jasně. Každoročně dochází ke strmému nárůstu nehod způsobených divokou zvěří. Protože zemědělství, úprava krajiny, budování nové infrastruktury či nedbalost řidičů srážky se zvěří značně ovlivňuje, reagují i pojišťovny. Ty na takové události rozšiřují pojistné krytí ze zákonného povinného ručení, bez nutnosti sjednávat havarijní pojištění. Z tohoto důvodu řidiči hlásí srážky se zvěří častěji, neboť mají nárok na náhradu škody.

I přes možnost odškodnění, je třeba dbát zvýšené pozornosti, zvláště pak v podzimních měsících. „Od října do prosince dochází k páření vysoké, nebezpečí střetu tak strmě narůstá. V lokalitách se zvýšeným výskytem zvěře je třeba zvolnit tempo jízdy. V místech, kde je zeleň v těsné blízkosti vozovky, je dobré – pokud to provozní podmínky dovolí – jet blíže ke středu vozovky. Při neočekávaném vyběhnutí zvířete z pravé strany má řidič delší dobu, aby na ně zareagoval,“ řekl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Na podzim dominují divoká prasata

Podle webu srazenazver.cz, vyvinutého Centrem dopravního výzkumu, nejčastěji dochází ke srážce se srncem obecným a na podzim zejména s divokým prasetem. Třetí místo žebříčku zabírá zajíc polní. Pojišťovna UNIQA eviduje meziroční nárůst kolizí o 15 procent, přičemž podíl těchto škod na všech škodách z havarijního pojištění nyní činí až devět procent.

Hned tři řidiči na vlastní kůži poznali, jaké to je srazit se s velkou zvěří.
Auto v Ostravě srazilo losa, na D1 řádili divočáci

„Nejvíce škod vzniká u našich klientů na Vysočině, na Zlínsku a ve Středočeském kraji. Nejčastěji se nehody stávají mezi 23. hodinou večerní a druhou ranní. Růst počtu škod souvisí i se zvyšujícími se stavy zvěře,“ uvedla tisková mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová s tím, že největší škody způsobují divoká prasata. Ta dokážou zničit celý předek a čelní sklo. „V těchto případech evidujeme i škody v řádu vyšších stovek tisíců korun,“ dodala.

V historii řešených případů se najde i pár kuriozit. „Celkem raritou je srážka s dravým ptákem, který za jízdy narazil do předního skla auta, prorazil ho a skončil pod palubní deskou mrtvý. Bizarním případem je pokopání karosérie auta koněm nebo rozdrápání a rozkousání sedaček otevřeného vozu na zahradě „neznámým pachatelem“ – psem. Majitel připustil, že ve voze vezl dvě hárající fenky, což situaci vysvětlilo. Všechny tyto případy byly odškodněny z havarijního pojištění,“ popsala Svobodová.

Zvíře, které vběhlo před jedoucí auto, způsobilo dopravní nehodu.
Pozor na srnky a kance! Počet srážek se zvěří loni stoupl