Předchozí
1 z 3
Další

Hans Ledwinka se narodil 14. února 1878 a právě on z velké části dotáhl kopřivnickou Tatru na výsluní. Hlavně tedy jako brilantní inženýr, který se nebál inovovat a riskovat.

Ledwinkův Zivot začal poměrně skromně v jeho rodném městečku Klosterneuburg kousek od Vídně. Zde se u svého strýce vyučil zámečníkem a pomalu tak formoval svou zručnost a technické vlohy. Není divu, že další úrovní na cestě ke vzdělání byla průmyslová škola ve Vídni. Po vystudování už na ale Ledwinku čekala práce ve firmě, která se později stala jeho životem.

Titulní stránky magazínu Tekhnika Molodezhi.
Takhle fantasticky si v Sovětském svazu představovali dopravu budoucnosti

Nadání mladého absolventa se totiž rozhodli otestovat ve společnosti Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft. Není třeba se lekat německého názvu, my totiž víme, že z této firmy se posléze zformovala dnešní Tatra Kopřivnice. V roce 1923 ostatně došlo ke změně názvu na Ringhoffer-Tatra.

V tatrovce Ledwinka sice začínal pouze jako pomocný konstruktér, ale už tehdy se svým zápalem dostával k zajímavým projektům a pomalu stoupal na korporátním žebříčku. A to i přesto, že hned dvakrát využil šance rozšířit si obzory a Tatru na chvíli vyměnil za působení v rakouských firmách Max Friedmann (v letech 1902 až 1905) a Steyr (v letech 1916 až 1921).

Tatra MTX V8.
MTX Tatra V8: Český supersport byl jako zjevení. Jel přes 260 km/h, stál majlant

Nehledě na to, již v pouhých 27 letech byl Ledwinka povýšen na vedoucího designéra Tatry a kopřivnickou automobilku vedl ke slávě až do konce druhé světové války. Nakonec se Rakušan posunul na místo technického ředitele a později šéfa celé kopřivnické továrny.

V tu dobu už měl tedy prsty doslova ve všech projektech Tatry, načež bylo jeho ikonickým rukopisem u osobních vozů právě rozsáhlé využití aerodynamiky a tedy proudnicových karoserií. Zasloužil se ovšem o mnoho dalších nových a dodnes používaných technických řešení. O nich se můžete dočíst dále.

Obviněn z kolaborace

Bohužel, ačkoliv si už tehdy držel Ledwinka status úžasného inženýra a člověka, který udělal pro československou Tatru první a poslední, po válce skončil ve vězení. Byl totiž obviněn z údajné spolupráce s nacisty a označen za kolaboranta. Jakožto ředitel firmy přitom s nacisty během okupace jednoduše komunikovat musel, přinejmenším z důvodu udržení značky při životě.

Ve vězení strávil Ledwinka šest let, přičemž mu bylo v rámci trestu „doporučeno“, aby po propuštění raději opustil republiku a vrátil se Rakouska. Návrat do Tatry mu prý byl také nabídnut, což je však dodnes opředeno spekulacemi, jestli Ledwinka tuto možnost neodmítl díky nesouhlasu se zdejším politickým režimem nebo zda podobnou nabídku od komunistické vlády doopravdy vůbec dostal.

Tatra Force 8x8 – vozidlo pro přepravu potrubí.
Tatra slaví 120 let. Ohromí vás, co všechno dnes umí vyrobit. Podívejte se

Rakouský inženýr každopádně odcestoval do své domoviny a poté do Německé spolkové republiky, přesněji do Mnichova, kde působil jako odborný technický poradce. Očistění svého jména se však nedožil a 2. března 1967 ve věku 89 let zemřel. Rehabilitován byl až posmrtně v roce 1992, kdy byl jeho soudní proces oficiálně označen za zmanipulovaný.

A co ještě o Hansi Ledwinkovi musíte vědět? Pokračujte na další stranu…

1. Stál již u zrodu prvního osobního auta na našem území

Ještě před řadou významných tatrovek pracoval Ledwinka také na vývoji vůbec prvního automobilu vyrobeného na území dnešního Česka, respektive tehdejšího Rakouska-Uherska. Pochopitelně mluvíme o slavném voze NW Präsident, který vznikl v Kopřivnici v roce 1897 ještě pod jménem původní společnosti Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, tedy nynější Tatry.

Tento „motorizovaný kočár“ používal plochý dvouválec Benz o objemu 2,7 litru a výkonu kolem 6 koní (4,7 kW). Dosahoval maximální rychlosti 22 km/h.

2. Pracoval i na našem prvním závoďáku

Ani od prvních kroků českého motorsportu nebyl Ledwinka daleko. Podílel se totiž na tvorbě vůbec prvního závodního auta vyrobeného na našem území. Ten byl v Kopřivnici v roce 1900 postaven pro textilního podnikatele barona Theodora von Liebiega a dostal označení NW 12 HP Rennzweier.

Na českém území a také v celém Rakousku-Uhersku to byl první vůz specifikovaný čistě pro závody automobilů. Dříve jsme o něm už psali, viz odkaz níže.

Laurin & Klement FC.
Znáte naše první závoďáky? Prvenství patří Kopřivnici, kdy se přidala Boleslav?

3. Vymyslel klasickou „tatrováckou koncepci“

V roce 1923 představil Ledwinka model Tatra 11, který nejenže byl prvním československým lidovým vozem, ale také používal novou koncepci dnes označovanou jako „tatrovácká“. Jde o podvozek tvořený centrální nosnou rourou s nezávisle uloženými výkyvnými poloosami, přičemž vzduchem chlazený motor byl umístěn vepředu.

Zajímavostí pak může být, že ještě před svou krutovládou používal Tatru 11 jako osobní auto rovněž Adolf Hitler. Samotnou koncepci pak Tatra dodnes využívá u těžkých nákladních modelů.

4. Do sériové výroby zavedl brzdy na všech kolech

K dalším prvenstvím můžeme připočíst i nápad Ledwinky vybavit své vozy brzdami na všech čtyřech kolech. Například zmíněné lidové vozidlo Tatra 11 ve své době používalo brzdiče pouze na zadních kolech, což se ale s přibývající hmotností a zvyšující se rychlostí dalších modelů stávalo nedostatečným řešením. Ledwinka se tak rozhodl pro brzdu na každém kole a opět byl prvním konstruktérem, který tento nápad protlačil do sériové výroby.   

MTX Roadster.
Favorit bez střechy a zadních sedaček. O MTX Roadster byl zájem i v zahraničí

5. Silně inspiroval Ferdinanda Porsche a VW Brouk

Když přijdou na řeč úspěchy Hanse Ledwinky, záležitost s Ferdinandem Porsche ohledně podobnosti jeho Volkswagenu Brouk a projektu Tatry V 570 je velmi známou kauzou. Není tedy divu, že Porsche bývá často nazýván zlodějem Ledwinkových nápadů, jelikož malá aerodynamická Tatra se objevila dříve.

Oba konstruktéři se však velmi dobře znali a dříve přiznali, že své poznatky navzájem konzultovali a vyměňovali si názory. Přestože se ale kamarádili a oboustranně se inspirovali, Tatra ještě před válkou opravdu podala na Volkswagen žalobu za plagiátorství. Po soudních tahanicích nakonec VW v roce 1961 vyplatil Československu jako kompenzaci tři miliony marek.

6. Jeho designový směr vychází z letectví

Tohle je možná trochu očividná informace, pakliže se jste i pouhým okem zavadili o design proudnicových Tater. I Ledwinka musel někde nabírat inspiraci a nápady, přičemž jeho myšlenky pocházely z velké části z leteckého průmyslu. Přesněji od konstruktérů, jakým byl třeba Edmund Rumpler, jenž mimochodem v Kopřivnici na začátku minulého století také pracoval.

Rumpler jakožto zprvu letecký inženýr uplatňoval na automobilech designové prvky dříve používané na letadlech. Jeho takzvaný „kapkovitý vůz“, německy Tropfenwagen, používal v roce 1921 také aerodynamickou karoserii a říká se, že Ledwinka právě na tento způsob navrhování vozů později navázal svými kreacemi.  

7. Uvedl první sériové aerodynamické auto do výroby

Rukopis proudnicových karoserií přinesl Ledwinkovi další prvenství. Jeho převratná Tatra 77 se v roce 1934 stala prvním sériově vyráběných aerodynamických vozem na světě. Auto se splývavou zádí, středovou ploutví, zapuštěnými klikami a částečně zakrytovaným podvozkem tehdy na autosalonu v Praze vzbudilo neskutečné pozdvižení.

Na řadu let tak kopřivnická automobilka předběhla dobu. Designem se dále inspirovaly další automobilky, zatímco Tatra posléze představila nástupce model 87, který původní nápad dotáhl k dokonalosti.

Prototyp FRM.
FRM je české auto opředené záhadou. Vůz zmizel, když tvůrce prchal před nacisty

8. Na Tatrách pracoval i jeho syn

Jablko nepadlo daleko od stromu, již před rokem 1931 s Ledwinkou v Kopřivnici pracoval i jeho syn Erich. Rozsáhle se podílel třeba na úspěšné Tatře 57, ale pomáhal také při vývoji neméně populárních Tater 77 a 87. Podobně jako jeho otec, také Erich se po druhé světové válce vydal do Rakouska a pracoval mimo jiné jako šéfdesigner u automobilky Steyr-Daimler-Puch.

9. Jeho auta prý zabíjela nacisty

Britský spisovatel a historik Stephen Cole tvrdí, že za volanty luxusních tatrovek během okupace naší země zemřelo více nacistických důstojníků než v boji.

Spojeneckými silami byly Tatry 77 a 87 prý dokonce označovány jako „tajná zbraň“. Německým důstojníkům se komfortní tatrovky s rychlostí až 160 km/h líbili a často je používali k přepravě. Mnoho z nich ale nebylo zvyklých na koncepci s motorem vzadu a nepříliš přesné řízení, díky čemuž nad vozy ztráceli kontrolu a bourali. A hodně často se jednalo o smrtelné nehody.   

Ledwinka tak proti nacistům vlastně nevědomky svými auty bojoval. Jak ale víme, to u poválečného soudu nikdo v potaz nebral, když byl jakožto kolaborant odsouzen. 

Přesná čísla o počtu nehod ale k dispozici nejsou, takže to berte jako neověřenou zajímavost.

GM Futurliner.
Tohle zvláštní auto lidem kdysi odhalovalo budoucnost. Dnes stojí miliony dolarů

10. Je uveden v konstruktérské síni slávy

Kromě obdržení čestného doktorátu technických věd a prestižní Medaile Rudolfa Diesela byl Hans Ledwinka v roce 2007 na ženevském autosalonu uveden do automobilové síně slávy. Stejně pocty se dříve dočkali například Ettore Bugatti, Enzo Ferrari, Carl Benz či Ferdinand Porsche. Oficiálně se tak Ledwinka konečně zařadil mezi nejvýznamnější evropské konstruktéry