Předchozí
1 z 7
Další

1. Okna a stěrače

Komu přijde ranní oškrabávání námrazy z oken vozu škrabkou jako hodně nepříjemná rozcvička pouze pro otužilé, může alespoň čelní okno vozu překrýt (pokud vám to situaci dovoluje) dekou, kusem kartonu nebo karimatkou. Předejdete zamrznutí největšího okna na autě a vaše ranní rozcvička bude o cosi kratší. A navíc se nemusíte štvát s přimrzlými gumičkami stěračů k oknu.

Kdo však chce proces oškrábání ještě dále urychlit, může utratit pár korun za jeden z mnoha rozmrazovacích prostředků ve formě rozprašovače nebo spreje. Námraza po kontaktu s chemií začne rychle tát a nakonec se jí zbavíte puštěním stěračů nebo u bočních oken jednoduše stěrkou.

Motor vybavený přímým vstřikováním.
Jaký je rozdíl mezi přímým a nepřímým vstřikováním? A co výhody a nevýhody?

Většina přípravků, jejichž cena se pohybuje okolo 150 korun, je navíc šetrná i k plastovým a gumovým částem a také laku vozu, tudíž můžete rozmrazovací prostředek využít také na ledem pokryté kliky dveří a další pohyblivé části vozu.

Určitě se nedoporučuje polévat zmrzlá okna horkou či vařící vodou, jelikož teplotním šokem může velice pravděpodobně dojít k popraskání oken.

Jak na přimrzlé stěrače?

Když už se ovšem stane, že máte zamrzlé čelní okno a ke všemu přimrzlé i gumičky stěračů, určitě se je nepokoušejte oddělit od okna samotným zapnutím stěračů a nechat tak na motorcích, ať se s tím poperou.

Ilustrační foto.
Letní pneumatiky: levné příjemně překvapily, mnohé drahé propadly

„Buď se je pokuste oddělit ručně, avšak opatrně, abyste gumičky nepoškodili, případně za pomocí zmíněného rozmrazovače oken, anebo jednoduše chvíli vytrvejte, až proud vzduchu z topení v kabině čelní okno zahřeje a stěrače povolí," radí Michal Knor z Auto Kelly.

Prevencí je pak samozřejmě možnost na noc (či delší dobu stání) vyklopit stěrače nahoru nebo čelní okno překrýt dekou, kusem kartonu nebo karimatkou - jak ostatně píšeme výše.

2. Dveře

Přimrzlé gumové těsnění dveří a tedy nemožnost jejich otevření taky není nic příjemného. Hrubou silou pak nemusíte poničit jen samotné těsnění, ale také třeba kliku a mechanismus otevírání dveří. V případě bezrámových dveří pak těsnění rádo přimrzá k oknům.

Jak tomu předejít?

Gumové těsnění nezapomeňte ošetřit speciálními mazacími tyčinkami, které zabrání ztuhnutí těsnění a ochranným filmem brání přimrznutí. Jsou k dostání na každé benzince. Stejně tak můžete těsnění namazat silikonovým olejem ve spreji. Obojí seženete do ceny kolem stovky korun.

Jestliže máte pod víčkem nádrže gumové těsnění či jiné gumové části, které se dotýkají, můžete je tímto způsobem ošetřit také. Dobývat se do přimrzlé nádrže teprve na benzince totiž není zrovna zábavné. 

Vtipný trik, který pomáhá s podélným parkováním.
VIDEO: Vynalézavý řidič přišel s geniální fintou na podélné parkování

3. Zámky

Pro řidiče, kteří dveře otevírají postaru otočením klíčku v zámku, je případně zamrznutí zámků doslova peklo. A hrubá síla zde pochopitelně může napáchat více škody než užitku.

Jak tomu předejít?

Nejde tak ani o prevenci jako řešení situace přímo na místě, k čemuž vám pomůže malá lahvička s rozmrazovačem zámků. Za cenu okolo 50 korun vás nezruinuje, a přitom dokáže rychle a efektivně vyřešit problém. Nejdůležitější radou pak je, abyste rozmrazovač nosili u sebe, protože válící se v zamrzlém autě vám bude jaksi k ničemu. Někteří výrobci rozmrazovačů však radí aplikovat prostředek ještě před příchodem mrazů.

Jestliže máte klasický klíček bez elektronického čipu, můžete si poradit i jeho nahřátím zapalovačem. Případně může nakonec pomoci i dýchání na zámek, i když nejde o zrovna elegantní a rychlé řešení.

Abyste předešli zamrznutí západky a zámku kufru, je dobře mechanismus západky a její styčné části namazat lehce olejem.

4. Ruční brzda 

Hlavně u starších aut se může stát, že přimrznou táhla ruční brzdy anebo uvnitř bubnů přimrznou brzdové pakny. Lanovody jsou nedostatečně promazány a opotřebované bowdeny tak mohou k táhlům propustit vlhkost, která zamrzne.

Jak tomu předejít?

Každopádně je v tuhých mrazech lepší ruční brzdu vůbec nezatahovat a spolehnout se na zajištění auta zařazenou jedničkou nebo zpátečkou. Před zimou je dále dobré zkontrolovat stav táhel a celého mechanismu ruční brzdy, bowdeny namazat a zbavit se přebytečné koroze na vedení.

Budíky Fiatu Ritmo Cabrio.
Lepší upozornění na závadu nevzniklo. Takhle popisně kdysi hlásily chyby Fiaty

A když už k zamrznutí dojde, můžete se pokusit auto na místně rozkývat, případně zkusit lehce poklepat bubny brzdy či šrouby kola, aby se pakny pustily. V případě zaseklých lanovodů se můžete pokusit lanko kleštěmi u brzdiče sami rozhýbat anebo přímo lanko ruční brzdy od bubnu odpojit. U nových a elektronických systémů pak nesnáze se zamrzáním tolik nehrozí.

5. Kapalina do ostřikovačů

Zapomenout vyměnit směs do ostřikovačů za mrazuvzdornou se také nemusí vyplatit. Zmrzlá kapalina dokáže roztrhat nádobku a případně hadice. Nehledě na to, že budete zcela bez možnosti očistit si za jízdy čelní okno, což se v zimě hodí více než kdy jindy.

Jak tomu předejít?

Nejlepším scénářem je letní kapalinu ještě před zimou vyměnit za dostatečně odolnou náplň, přičemž si hlídat teplotní výdrž kapaliny. Ta se totiž podle výrobce liší a někdy narazíte na výdrž jen do minus 5 stupňů, zatímco jiné jsou připraveny na dobu ledovou a nezamrzají ani v minus 80 stupních. 

Tesla Model 3.
Tesla prý vědomě prodávala poškozená auta jako „nová“. Žalobu už řeší soud

„Dolití zbytku letní směsi novou zimní kapalinou taky není zrovna dobrý nápad, jelikož obě kapaliny mají jiné vlastnosti a nemůžete v nádobce a potrubí zajistit jejich přesně promíchání. Koncentrovaný líh má nižší hustotu oproti samotné vodě (stávající letní směsi) a tudíž na její hladině v podstatě plave a mísení není podporováno ani gravitací. Před nalitím zimní směsi je tedy nejlepší zbytek letní náplně prostě vystříkat nebo odpustit," upozorňuje Michal Knor z Auto Kelly.

V zimních měsících pak ostřikovače používáme častěji, takže je dobré sebou v autě vozit dostatečnou zásobu, kdybyste náhodou zůstali na suchu.

6. Chladicí kapalina

Zmrzlá chladicí kapalina motoru, která nemá dodatečnou teplotní výdrž, není v zimních měsících žádná sranda. Díky své roztažnosti umí v nejhorších případech poškodit blok či hlavu motoru, chladič a další přidružené součásti.

Jak tomu předejít?

Snad každý zodpovědný řidič si ještě před zimou zkontroloval či nechal zkontrolovat stav chladicí kapaliny a v nejlepším případě ji nechal vyměnit za zimní náplň, která ve většině případů vydrží mrazy i přes minus 30 stupňů. Případně lze letní kapalinu namíchat v předepsaném poměru kapalinou zimní, aby si ovšem stále udržovala dostatečnou teplotní výdrž. Správnou odolnost vám určitě rádi změří v servisu hustoměrem.

Alpina XD3.
Alpina XD3 je bavorák, jaký vám v BMW nedají. Naftové SUV má čtyři turba

Chladicí kapaliny laicky rozlišujeme podle barvy. Starší typy chladicích kapalin s označením G11 mívají modrozelenou barvu, novější verze mají barvu červenou a ty nejnovější G12+ a dál jsou růžové až fialové. Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho vozu vyčtete buď z nádobky chladící soustavy v motorové části vašeho auta, nebo v manuálu pro vaše auto.

7. Palivo

Majitelé benzinových vozů jsou v tomto případě úplně v pohodě, jelikož běžný Natural 95 by měl hravě vydržet mráz i přes teplotu minus 45 stupňů Celsia. A větší mrazy se normálně ve střední Evropě nevyskytují.

Řidiči vozů na LPG jsou potom také z obliga, jelikož díky chladicí kapalině ve výparníku by se mohly problémy vyskytnout až v teplotách kolem minus 50 stupňů. Většina aut přitom využívá kombinaci spalování LPG a benzinu.

Reportér nakonec spočítal celkem 22 prasklých pneumatik.
VIDEO: Televize natáčela u nebezpečného výmolu. Zachytila 22 zničených pneumatik

Zato u naftových automobilů může klasická letní nafta zamrznout ve filtru nebo v trubkách, neboť takzvaný bod filtrovatelnosti nastává už při minus 10 stupních, kdy se v palivu objevují krystalky tuhnoucího parafinu. Zamrzlá nafta pak může v extrémních případech způsobit přidření vysokotlakého palivového čerpadla, což může napáchat škody v řádech desítek tisíc korun.

Jak tomu předejít?

Čerpací stanice v Česku od 1. prosince povinně nabízejí zimní naftu, která oddaluje bod filtrovatelnosti do teplot kolem minus 20 stupňů. V případě očekávání ještě větších mrazů je tedy nakonec dobré využít aditiv, která přidáním do nádrže zlepšují filtrovatelnost nafty z pravidla o více jak 5 stupňů.

Praga PLDvK vz. 53/59 "Ještěrka".
Tuhle Ještěrku znáte? Samohybný kanón proslavil i zpackaný útěk z Československa

Zimní aditiva do nafty najdete na všech čerpacích stanicích, přičemž ceny začínají okolo 150 korun podle velikosti balení. Jako kvalitní se dlouhodobě jeví ve spotřebitelských testech výrobky značky VIF.

Zcela nejbezpečnější je poté tankování takzvané arktické nafty, jež má bod filtrovatelnosti do minus 32 stupňů Celsia. Ta je ale spíše k dostání jen v horských oblastech, i když výjimky se najdou.

8. Baterie

Autobaterie v zimních měsících doslova trpí a v silných mrazech rychle ztrácí svou kapacitu. Tím více, pokud je už staršího data a není zcela nabitá. Úplně vybitá baterie pak může i při nízkých mrazech zamrznout a hrozí její roztržení. Při jízdách na kratší vzdálenosti a častém startování se pak baterie nemusí stíhat dostatečně rychle nabíjet na plnou kapacitu.

Jak tomu předejít?

Nejlepší prevencí je před zimou nechat v servisu zkontrolovat stav vaší autobaterie a případně ji dobít na plnou kapacitu. Nebo ji nakonec vyměnit za nový kus, pokud již má své vrcholné dny za sebou.

DeLorean DMC-12.
Pohled pod karoserii slavného DeLoreanu odhaluje zajímavost s „českou" stopou

Pokud však víte, že během tuhých mrazů nebudete s autem vůbec jezdit a bude stát venku, možností je i autobaterii zcela odpojit a uchovávat ji někde v teple doma. Majitelé vytápěných garáží mají samozřejmě po starostech.

Jestliže jste zruční, zkontrolovat napětí baterie si můžete i sami klasicky měřákem, přičemž u nižšího napětí než 12,5 V je dobré baterii dobít autonabíječkou.

Range Rover proti Suzuki Jimny.
VIDEO: Malé Suzuki proti drahému Range Roveru. Kdo toho v terénu zvládne víc?

A když už dojde na mrzutou chvíli, kdy se baterie přes noc vybije, zajisté můžete zkusit auto oživit startovacími kabely a dalším autem, případně přenosnou startovací stanicí. Nezapomeňte ale, že pouze chodem motoru se dříve vybitá baterie zcela nedobije, a je nutné ji posléze úplně dobít autonabíječkou.