Moc hezký přehled vývoje světlometů za posledních 110 let dala dohromady tuzemská Škoda. Na exponátech v podnikovém muzeu v Mladé Boleslavi značka ukazuje, čím si svítili řidiči na cestu na samém začátku automobilového věku, a čím si svítí dnes.

Dnes to sice působí zcela nepředstavitelně, ovšem pravdou je, že když byla auta ještě v plenkách, nebyly světlomety povinné, ba ani standardně dodávané. Model Laurin & Klement Voiturette A z roku 1906 měl příplatkové lampy, svítící pomocí acetylénu.

Elektřina přišla až o nějakou dobu později. Konkrétně model Laurin & Klement Škoda 110 z roku 1929 byl již standardně vybaven elektrickými světly a vůbec poprvé se v této době objevovalo také přepínání mezi dálkovými a tlumenými světly. Řidič prostě zatáhl za speciální páku a světla sklopil či vyklopil dle potřeby.

Jak se za sto let vyvíjel volant u škodovek?
OBRAZEM: Není volant jako volant. Podívejte se, jak se měnil u škodovek

Už o rok později, konkrétně v roce 1930 na modelu Škoda 645, dostaly paraboly světel strukturované sklo a dokonce s vypískovaným logem automobilky. Podobně zdobné byly i chromované mřížové kryty, historicky osazené jen a pouze na Škodě Popular Monte Carlo z roku 1937.

Ještě než se přepínání dálkových a tlumených světel definitivně přesunulo na levou páčku pod volantem, používaly některé automobilky tlačítko umístěné vlevo vedle spojky a sešlapávané nohou. Tento systém měla i první Octavia z roku 1960.

Ačkoliv přední masku modelu Škoda 125 z roku 1985 dnes nevnímáme jako designový skvost, nelze jí upřít jedno prvenství. Vůbec poprvé tady Škoda využila velkoplošné světlomety obdélníkového tvaru, integrované do čelní masky a vyplňující prostor mezi kapotou a nárazníkem. Na světla navázaly také blinkry v rozích.

Jak se vyvíjela řadicí páka? Od „tyče“ mimo interiér po komfortní automat.
Podívejte se, jak se vyvíjela řadicí páka. Začínala jako tyč mimo interiér

Dlouhá léta svítila auta pouze klasickými žárovkami, jenže okolo milénia se začaly do přídí vozů ve velkém vkrádat xenonové výbojky. První generace novodobého Superbu, uvedená na trh v roce 2001, přinesla jako první příplatkové bi-xenony s dynamickou regulací sklonu a s integrovanými výsuvnými ostřikovači.

Jen pár let po xenonech se však objevuje další významný milník, a sice technologie elektroluminiscenčních diod, zkráceně samozřejmě LED. Stejně jako další značky, začala Škoda používat LED nejprve pro denní svícení, posléze i coby hlavní zdroj světla. Jako první s „full-LED“ světlomety přišla Octavia třetí generace, představená v roce 2013.

Tajemná Škoda Coupé ze druhé poloviny 70. let.
GALERIE: Tajemné garážovky. Prohlédněte si zapomenuté projekty s technikou Škody

A když už se během let naučila světla lépe svítit, přichází se nyní na možnosti, jak ještě zvýšit jejich potenciál. Třeba letošní novinka Karoq přišla jako první Škoda se systémem Auto Light Assist, automaticky rozsvěcejícím a zhasínajícím dálková světla v závislosti na podmínkách.

Světlomety všech zmíněných modelů si můžete prohlédnout v naší galerii.