Kvalita aut se minimálně podle kritérií, které považují za důležité technici německé organizace TÜV, zlepšuje. Zatímco v loňském roce byl u vozidel, které přijely na technickou kontrolu, průměrný podíl vážných závad téměř 20 procent, letos to bylo jen 17,9 procenta.

Na automobily, které byly nejhorší v celkem pěti věkových kategoriích, se můžete podívat do naší fotogalerie. Vybrali jsme pětadvacítku z těch nejoblíbenějších na trhu s ojetými automobily.

Částečně za to ale může také koronavirová pandemie. V jejím důsledky mnoho kontrolovaných vozů najelo méně kilometrů. Přesto technici nacházeli velmi často zásadní problémy v oblasti světel a podvozků.

Zřejmě málokoho překvapí, že na chvostu žebříčků jednotlivých věkových kategorií se opět nacházejí jednotlivé modely značky Dacia a spolu s nimi také některé modely Renaultu nebo Fiatu. Obvykle se jedná o malé městské vozy, případně osobní verze malých dodávek. Stejně tak může být problematické pořízení některých typů rodinných velkoprostorových modelů. Konkrétně lze zmínit Ford Galaxy, Volkswagen Sharan, Seat Alhambra nebo Citroën C4 Picasso. Tato nejhorší auta mají obvykle dvojnásobně velký podíl vážných závad oproti průměru v dané kategorii. V porovnání s nejlépe hodnocenými auty je to tak nejméně třikrát vyšší průměr.

Mezi nejstaršími hodnocenými ojetinami, tedy těmi, kterým je nyní 11-12 let, se na samém chvostu žebříčku umístily také automobily, které byly vyráběné ve statisícových sériích a dosud jsou rovněž ve vozovém parku v České republice hojně rozšířené. 95. byla sice Dacia Logan a 94. Fiat Panda, ale jen o sedm pozic výše jsou francouzské městské hatchbacky Renault Clio a Peugeot 207. Nelichotivá hodnocení si připsaly také Ford Focus a Nissan Qahsqai.

Volkswagen Passat CC
Od těchto ojetin raději pryč! Technici TÜV je hodnotí jako nejméně spolehlivé

V kategorii vozů ve stáří 9 - 10 let je situace dosti podobná: Tedy primát nejméně spolehlivé ojetiny drží Fiat Panda těsně před Dacií Logan. Hluboko v poli  poražených jsou pak také Fiat Punto, Renault Clio, Citroëny C4 Picasso a C3 a rovněž Volkswagen Passat, Hyundai i20 a prémiové vozy BMW řad 5 a 6.

Auta z Česka obvykle v průměru

Výsledky této mnichovské automobilky vůbec stojí za pozornost. Bohužel na sebe upozornily nepříliš pozitivně. V kategorii vozů, které byly vyrobeny a uvedeny do provozu kolem let 2013-2015, totiž BMW 5 a 6 skončily téměř u dna (na sedmé pozici od konce) a do nejhoršího červeného pásma, které lze také připodobnit školní pětce, se dostal také model BMW 2 Active Tourer.

Ještě hůře auta BMW dopadla v hodnocení ojetin starých přibližně pět let. Modely řad 5 a 6 skončily totiž na úplně posledním -126. místě. Jen o chloupek lépe, ale stále s pětkou, dopadly ve stanicích TÜV SÜD modely X5 a X6, opět BMW 2 Active Tourer a rovněž nejmenší SUV s označením X1.

Zásadní kvalitativní zlepšení v kritériích TÜV SÜD bohužel v případě BMW nenastalo ani v žebříčku vozů, které na technickou kontrolu přijely vůbec poprvé - tedy zpravidla po třech letech provozování. Zejména to opět platí o BMW 5/6.

Audi Q5 (2014)
Verdikt z německých STK: Jaká SUV, střední či malá auta tam dopadla nejlépe?

V této kategorii si bohužel vedla špatně také vlajková loď mladoboleslavské automobilky, což je Superb. Ze 128 hodnocených aut skončila na 114. příčce. Jinak se automobily vyráběné v České republice (s výjimkou kolínského minivozu C1 a Hyundai i30 - a to vždy pouze v jedné věkové kategorii) tentokrát do nejhoršího červeného pásma nedostaly.

A ještě zbývá doplnit další vozy, na které je dobré si raději dát pozor kategoriích mladších a nejmladších ojetin. Tedy v případě přibližně sedmiletých modelů se jedná třeba o Dacii Duster, Renault Mégane, Volkswagen Tiguan a Kiu Sportage.

V žebříčku pětiletých automobilů jde třeba také o Suzuki Jimny, Kiu Ceed, Renault Scénic či Mini. A konečně v přehledu nejméně spolehlivých tříletých vozů jsme našli i Fiat Tipo, Nissan X-Trail, Ford S-Max, Ford Mondeo a samozřejmě opět Dacie Logan, Duster, Dokker a Sandero.

A které auto naopak letos přehled ovládlo? Stejně jako loni a předloni to bylo luxusní středně velké SUV Mercedes-Benz GLC. Tipy na spolehlivé ojetiny v jednotlivých kategoriích (malá auta, rodinné vozy, SUV a tak dále, přineseme již v příštím týdnu na stránkách Automix.cz.