Jak bylo napsáno již mnohokrát dříve, pod vnější slupkou Grandlandu se ukrývá základ z Peugeotu 3008. Opel navíc poměrně nově spadá pod koncern PSA (Peugeot Citroën), který značku koupil od americké skupiny General Motors.

Stejně jako u Crosslandu, nelze však ani u většího Grandlandu počítat s tím, že by se jednalo pouze o přeznačkovaný Peugeot. Opel na svůj nový model aplikuje vlastní přístupy v oblasti designu a s výjimkou přibližně podobné siluety proto mezi Grandlandem a 3008 nelze hledat příliš podobností.

Pro připomenutí, Opel Grandland X je kompaktní SUV, které můžeme považovat za konkurenci Škody Karoq, Nissanu Qashqai či Sportage od automobilky Kia. Na délku měří 4477 mm, široký je 1844 mm a vysoký 1636 mm. Rozvor činí 2675 milimetrů. 

Opel Grandland X.
Prozkoumali jsme Opel Grandland X, nové SUV s francouzskými kořeny. Jaký je?

Zavazadelník má základní objem 514 litrů, po sklopení zadních sedadel se dovnitř vejde až 1652 litrů.

Tradiční interiér se špičkovými sedadly

Zdaleka stejný potom není ani interiér. Na netradiční a možná trochu sci-fi pojetí Peugeotu zapomeňte. Opel volí klasiku a je to sázka na jistotu. Interiér je velmi pěkně zpracován, disponuje klasickými ručičkovými budíky s displejem palubního počítače a také displejem infotainmentu s navigací. V tomto případě se však nejedná o systém, jaký nalezneme třeba v Insignii nebo Astře, ale o infotainment vypůjčený z Peugeotu.

Jeep Compass.
Do Česka dorazil nový Jeep Compass, konkurent Škody Karoq. Už jsme ho řídili

Ten svou rychlostí právě nevyniká, ale Opel lze jednoznačně pochválit za to, že alespoň ovládání klimatizace umístil mimo dotykový displej na klasický panel s otočnými ovladači.

Vynikající dominantou interiéru jsou nicméně příplatková ortopedická sedadla s certifikátem sdružení AGR. Tuhé sedačky řidiče a spolujezdce perfektně podepřou celá stehna díky výsuvným opěrkám, mají nastavitelné bederní opěrky a tak akorát výrazné boční vedení. Na dlouhé cesty naprosto ideální. Pozice za volantem je samozřejmě o něco vyšší a nabídne solidní přehled o okolní dopravě, přesto jsem však nenabýval pocitu, že bych seděl v rámci interiéru zbytečně vysoko.

Zájemci o výkonnější motory si ještě počkají

V době uvedení na trh stojí v nabídce Grandlandu jen dvojice motorů. Menší benzínový tříválec s turbodmychadlem má sice objem pouze 1,2 litru, ale chlubí se solidním výkonem 130 koní (96 kW) a 230 Nm točivého momentu. Větší vznětový čtyřválec, kterému Opel přezdívá „šeptající diesel“, má 1,6 litru objemu, 120 koní (88 kW) a 300 Nm točivého momentu.

Oba motory jsou k mání buď se šestistupňovou manuální převodovkou, či se šestistupňovým automatem, ale vždycky pouze s pohonem předních kol.

Škoda Karoq.
Už víme, jak jezdí nová Škoda Karoq. Vyzkoušeli jsme všechny motory

Kdo chce více výkonu, musí si počkat na naftový dvoulitr o výkonu 180 koní (132 kW) nebo na plug-in hybrid Crossland X PHEV, jenž bude v nabídce Opelu vůbec prvním svého druhu.

Na vůbec první jízdu jsem zvolil variantu s naftovou motorizací a automatickou převodovkou. Motor je v útrobách auta slušně odhlučněn, silně táhne ještě před dosažením dvou tisíc otáček a příjemně spolupracuje s hladce řadící převodovkou. Co se výkonu týče, se zrychlením z nuly na sto za 12,2 sekundy se samozřejmě nejedná o nijak převratně rychlou motorizaci, přesto ale motor ve středních otáčkách hezky a pružně zabere, což přijde vhod zejména ve městě.

Potom je tu samozřejmě i pádný faktor spotřeby. I s automatickou převodovkou Opel uvádí kombinovanou spotřebu 4,3 litru na sto kilometrů, ačkoliv reálné hodnoty ukáže až delší testování.

Podvozek se komfortním pojetím k pohodovému dieselu docela dobře hodí. Zavěšení je spíše měkčí, přestože "rozměklosti" sourozence v podobě Peugeotu 3008 nedosahuje. To ale určitě není na škodu. Grandland X totiž ve výsledku působí na silnici jistějším dojmem, do zatáček tolik "nevlaje" a příjemný je i tužší odpor posilovače řízení.

Opel Grandland X.
Opel Grandland X vstupuje na český trh. Kolik stojí?

Je levnější než Peugeot

Vcelku příjemnou vlastností nového Grandlandu je cena, nastavená níž, než u stájové konkurence v podobě Peugeotu. Grandland vyjde v základní výbavě Selection, s motorem 1.2 Turbo a manuální převodovkou na 479 900 korun. Pokud zatoužíte po naftě s automatem, je třeba sáhnout k druhé výbavě Enjoy a takto nakonfigurovaný Grandland vyjde na 614 900 korun.

Další informace o cenách najdete v tomto článku.