Nejprve si ale udělejme v rychlých škodovkách pořádek. Pokud hledáte vyloženě nejrychlejší a nejvýkonnější auto s okřídleným šípem ve znaku, zjistíte, že tuto roli plní Superb s přeplňovaným dvoulitrem o výkonu 280 koní (206 kW), který ve spojení s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou a pohonem všech kol zrychlí z klidu na stovku za 5,8 sekundy. Jenže Superb je především elegantní limuzína, která se k dovádění úplně nehodí.

Jestli tedy chcete něco žhavějšího a ostřejšího, musíte pozornost přesměrovat k Octavii RS – samozřejmě k té benzinové. Také ji pohání dvoulitrový čtyřválec dopovaný turbodmychadlem, výkon ale dosahuje 230 koní a zrychlení z nuly na sto zabere 6,7 sekundy.

Co se změnilo?

Ale vrcholem je právě až varianta RS 245, kterou můžete mít jako liftback i kombík. Výkon je jasný, prozrazuje ho jméno: 245 koní (180 kW). Točivý moment vrcholí hodnotou 370 Nm, sprint z klidu na 100 km/h liftback zvládne za 6,6 sekundy. Jasně, oproti běžnému RS to nejsou velké odchylky, takže by se mohlo zdát, že Škoda v případě RS 245 jen trochu poladila motor a lehce zvedla výkon. Ale kdepak, nejrychlejší oktávka dostala řadu technických novinek.

Čtěte také: Jaká auta jsou nejoblíbenější v jednotlivých státech Evropy? Škoda boduje

Třeba motor… Zatímco klasické „ereso", v němž dvoulitr kombinuje přímé a nepřímé vstřikování paliva, 245 má jen přímý vstřik. Auto kromě toho dostalo nové vstřikovače, nové turbodmychadlo, nové sací potrubí, nové písty se třemi pístovými kroužky, nové sání, nový rozvodový řetěz, přepracovanou olejovou pumpu a jiný výfukový systém.

Zdroj: Youtube

Ve srovnání s běžnou Octavií RS je také jinak naladěný podvozek, což souvisí s přítomností mechanického samosvoru. Zapomenout nesmím ani na posílené brzdy.

Jak jezdí?

Přesto vás asi nepřekvapí, že se RS 245 vlastně řídí velice podobně jako běžné benzinové "ereso". Není to tedy vyloženě sportovní, ostré auto - což ostatně sympaticky přiznává i samotná Škoda.

S RS 245 dostanete stroj, který spojuje prostornost a praktičnost se svižností, snadno dostupným výkonem a tak nějak rozumně vyváženými jízdními vlastnostmi. Díky povedenému sladění pohonného ústrojí, podvozku (je o 15 mm nižší než u standardní Octavie) a dalších částí pak umí být tato Octavia opravdu hodně rychlá.

Motor, i když u něj došlo k mnoha úpravám, lze ohodnotit podobně jako v případě běžné varianty. Přeplňovaný dvoulitr má dostatek síly v hodně širokém spektru otáček a hezky reaguje na plyn. O výkon se přitom s vámi podělí rád a bez nějakého přemlouvání, nemusíte si s ním hrát nebo ho nějak ždímat. Stačí jen přidat plyn a ochotně zrychluje.

Škoda RS 245 nabízí se dvěma převodovkami. Šestistupňový manuál je určitě "řidičtější" volba, druhou možností je nový sedmistupňový dvouspojkový automat s mokrými spojkami. Není mu co vytknout, řadí rychle a svou práci prostě dělá dobře.

Doporučujeme: Nejrychlejší Škody vznikaly v Británii. Se sériovým autem neměly moc společného

Hodně zvědavý jsem byl na podvozek. Předchozí Octavia RS 230 totiž na rozbité silnici působila někdy až prkenně, na český tankodrom byla až moc tvrdá. S novinkou se ale situace změnila - tedy alespoň v případě, že si připlatíte 22 500 korun za adaptivní tlumiče. S nimi se komfort jízdy opravdu zvedl. Věřte mi. První jízdy s RS 245 se totiž odehrály v okolí italského Říma, kde mají silnice srovnatelné s neblaze proslulými "pastmi" Středočeského kraje. Jsou také plné výmolů, děr, hrbolů, prasklin a často se tu mění povrch.

Na podvozek bylo přesto v každém jízdním režimu spolehnutí, ani pohodlí nebylo špatné. A to RS 245 standardně obouvá 19palcová kola. Samozřejmě, při trefení větší díry se ozve rána od nápravy, ale na tom není nic zvláštního. Taková je daň za nižší, tužší a sportovnější podvozek.

Odměnou je ale jistota, stabilita i jakási krotkost. Octavia RS 245 totiž vždy hezky poslouchá a udělá, co po ní chcete. A nemusíte k ní mít nějaké extra ohledy, snese opravdu hodně.

Jak autu prospěl samosvor?

Bohužel ani v nejrychlejší oktávce není vypínatelné ESP, vytoužený samosvor navíc pracuje společně s přibrzďováním rychleji se protáčejícího kola na přední nápravě (systém XDS). Poznáte to při výjezdech z utažených zatáček, kdy má auto během akcelerace tendenci "hrabat koly". V tu chvíli byste čekali, že se o přenos síly na silnici postará právě mechanický samosvor, ale kdepak. Auto současně s prací samosvoru přibrzďuje vnitřní kolo, takže výjezd není tak efektivní a plynulý.

Ve srovnání s běžným "eresem" je ale posun k lepšímu zřetelný. Sladění samosvoru s elektronikou navíc odpovídá charakteru Octavie RS 245, která má být rychlým, čitelným a hlavně stabilním vozem. Právě i díky zásahům XDS jím opravdu je. Přesto bych si uměl představit "agresivnější" naladění diferenciálu.

Jinak ale mladoboleslavské novince nelze nic zásadního vytknout. Pokud se smíříte se skutečností, že RS 245 není ostrý sportovní stroj, dá vám všechno, co byste měli chtít.

Zdroj: Youtube

A dokonce se - a to už se, toufám si tvrdit, docela vzalujeme zaměření vozu - neztratí ani na okruhu. V Itálii jsem měl možnost ostřejší "ereso" projet na zajímavě profilovaném okruhu Vallelunga.

Okruh, jehož kořeny pocházejí už z roku 1959, nabízí hezky plastickou trať o délce 4085 metrů s 15 různorodými zatáčkami, jedním hodně rychlým "esíčkem" a několika horizonty. Oktávka (liftback s dvouspojkovou převodovkou) na ní obstála velice slušně. I na závodní dráze se přitom ukázalo, že ve škodovce kladli hlavní důraz na stabilitu a nezáludnost.

I když bylo cítit, že Octavia RS 245 není na okruhu vyloženě doma, třeba zadní náprava by mohla být naladěna ostřeji a zásahy elektroniky by vzhledem k přítomnosti samosvoru mohly být jemnější (nebo žádné), ale její výkon byl vzhledem k zaměření vozu obdivuhodný.

Co za to?

Na konec ještě jeden detail. Při prvních jízdách s klasickým benzinovým "eresem" s automatickou převodovkou nešlo přeslechnout zvukový projev. RS totiž hlasitě "střílí" z výfuků při řazení pod plynem, jde prý o důsledek snahy držet turbo při řazení roztočené.

S novým turbodmychadlem a výfukem (nový je střední i zadní tlumič) v RS 245 už ale takové fígle nejsou třeba, lopatky nového turba se totiž roztáčejí rychleji. Silnější RS 245 proto "neprská" a je trochu paradoxně klidnější.

Nepřehlédněte: Škoda prý chystá sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Za nejvýkonnější Octavii chce Škoda nejméně 771 900 korun, což je za verzi s karoserií liftback a manuální šestistupňovou převodovkou. Kombík RS 245 vás pak vyjde na 806 900 korun, rovněž s manuální převodovkou. Za dvouspojkový automat se připlácí 50 tisíc korun.

Obyčejná Octavia RS s výkonem 230 koní (169 kW) přitom stojí nejméně 696 900 korun. Za RS 245 tak dáte minimálně 75 tisíc korun navíc.

Kromě vyššího výkonu, samosvoru, sportovnějších jízdních vlastností, lepší trakce a upravené techniky dostanete ale i lepší výbavu, která zahrnuje například LED světlomety, automatickou dvouzónovou klimatizaci, vyhřívaná a nastavitelná přední sedadla, čalounění v kombinaci alcantary a kůže či tempomat. Kompletní ceník najdete zde.

Dorazí ještě něco rychlejšího?

A když už jsme se v závěru vrátili k nové technice, dovolte mi jednu spekulaci. Pokud se nad poměrně bohatým výčtem změn zamyslíte, možná také dojdete k jednomu zajímavému závěru: že Octavia RS 245 otevírá dveře ještě ostřejší verzi.

Zvýšení výkonu o 15 koní se totiž jistě dalo vyřešit mnohem jednodušším způsobem, než je výměna tolika kusů "železa" pod kapotou. Právě počet mechanických změn dává tušit, že škodovka chystá ještě výkonnější verzi Octavie a RS 245 je její předvoj.

Nemůžeme to samozřejmě vědět jistě, ve Škodě vám takovou zprávu teď nikdo nepotvrdí, ale dávalo by to smysl. Pokud však ještě silnější, ostřejší a rychlejší oktávka skutečně vznikne, nebude to hned. Osobně bych vsadil na příští rok, možná i rok 2019. No, uvidíme.

Škoda Octavia RS 245: Technické údaje
Verze

RS 245
6st. manuální převodovka

RS 245
7st. DSG
RS 245
6st. manuální převodovka
RS 245 7st. DSG Combi
Motorizace 2.0 TSI 2.0 TSI 2.0 TSI 2.0 TSI
Objem 1984 ccm 1984 ccm 1984 ccm 1984 ccm
Max. výkon 180 kW (245 k) při 5000-6700 ot/min 180 kW (245 k) při 5000-6700 ot/min 180 kW (245 k) při 5000-6700 ot/min 180 kW (245 k) při 5000-6700 ot/min
Max. točivý moment 370 Nm při 1600-4300 ot/min 370 Nm při 1600-4300 ot/min 370 Nm při 1600-4300 ot/min 370 Nm při 1600-4300 ot/min
Zrychlení 0-100 km/h 6,6 s 6,6 s 6,7 s 6,7 s
Max. rychlost 250 km/h 250 km/h 250 km/h 250 km/h
Kombinovaná spotřeba 6,6 l/100 km 6,4 l/100 km 6,6 l/100 km 6,4 l/100 km