Jelikož je tomu pět let, co se Peugeot 301 poprvé objevil na trhu, přišel letos čas na drobnou obměnu, která malému sedanu vlije nový život do žil. Povedlo se? Modernizované auto už jsem si "osahal" a současně vyzkoušel všechny motory, které se pod kapotou 301 objevují.

Začněme ovšem u exteriéru, který nijak dramatické proměny nezaznamenal. Základ vozu i jeho rozměry zůstaly zcela beze změn. Stále je tak k dispozici 2652 mm rozvoru, slibující slušnou porci místa pro zadní cestující, nebo 506 litrů objemu kufru. Na svět nicméně vyhlíží 301 novou, výrazně agresivnější a přitažlivější tváří. Nové světlomety přichází s ostřejšími hranami a velmi pěkně působí mříž chladiče s vystupujícími ploškami, kopírující větší modely značky.

Změny k lepšímu

Změněný je také nárazník s jinými tvary, který vedle mlhových světel hostí i LED diody denního svícení. Na zadní části zůstalo vše při starém a jedinou změnou je nové uspořádání koncových lamp, znázorňující lví drápy.

Čtěte také: Před pěti lety to byla nejlevnější nová auta. Jak si vedou dnes jako ojetiny?

V interiéru se nezměnilo uspořádání a dokonce i většina ovládacích prvků zůstala na svém místě, ovšem novinkou jsou lesklé, hodnotněji vypadající dekory a také možnost příplatkového světlého čalounění.

Velký krok vpřed spočívá v implementaci dotykového displeje u vyšší výbavy. Ten se objevuje ve 301 zcela poprvé, může mít i navigaci (za 11 tisíc korun) a nutno uznat, že funguje příjemně rychle a intuitivně. Škoda jen příliš nízkého umístění, kvůli kterému musí řidič k displeji příliš sklápět zrak od vozovky.

Klasické rádio u nižších výbav zůstalo, jen už se nejedná o retro oranžový displej, ale o modernější displej s bílými popisky. Stejně tak zbělaly popisky i na displeji palubního počítače, umístěném mezi budíky s novým podkladem.

Jinak je ale i nadále poznat, že 301 chce být zejména dostupným autem s dobrým poměrem ceny a výkonu. Interiér je tedy spíš strohý a nabízí několik levnějších řešení. Třeba umístění ovladačů stahování oken na středovovém panelu nebo pouze výškově nastavitelný volant.

Kufr zase zaujme tenkým kobercem nebo plech odhalujícím víkem.

V rámci prvního seznámení absolvuji za volantem 301 dohromady asi 120 kilometrů, přičemž střídám všechny tři možné motorizace.

Jak jezdí?

Co se týče podvozku, jeho nastavení je po faceliftu přesně stejné, jako před ním. Peugeot 301 tedy vcelku pohodlně filtruje drobnější nerovnosti silnice, ovšem na těch větších se umí citelněji otřást a objeví se i hluk od zavěšení. Svižnější jízdě se 301 brání většími náklony karoserie a na jistotě nepřidá ani poněkud gumové, necitlivé řízení.

Celkové naladění tedy nahrává spíše klidnější jízdě, pro kterou je naprosto ideální i první ze zkoušených motorů v podobě atmosféricky plněného benzinového čtyřválce 1.6 VTi. S výkonem 115 koní (85 kW) se jedná o nejsilnější agregát z nabídky, ale jeho největším lákadlem je kultivovanost a možnost spárování s příplatkovým šestistupňovým automatem značky Aisin.

Díky hydrodynamickému měniči se 301 s automatem plynule rozjíždí, převodovka hladce řadí a dokonce čile reaguje na sešlápnutí plynového pedálu. Atmosférický čtyřválec předvede nejlepší zrychlení v nejvyšších otáčkách, kde nejede vůbec špatně. Zde jde ovšem kultivovanost stranou a přichází hvízdavý zvuk, přenášený ve velké míře do interiéru.

Čtěte také: První svezení v Hondě Civic: Podvozek je skvělý, co nové turbomotory?

Příliš tichý není ani menší atmosférický tříválec 1.2 PureTech, který výrobce do 301 nabízí poměrně nově. Motor produkuje o poznání skromnějších 82 koní (60 kW), které jsou přenášeny na přední kola výhradně přes pětistupňový manuál s lehce gumovým řazením.

Nejlepší volba? Asi diesel

Na kultivovanost šestnáctistovky můžeme v tomto případě zapomenout, neboť tříválci se ve spodním spektru otáček dvakrát nelíbí. Na volnoběh se objevují mírné vibrace a teprve nad hranicí dvou tisíc otáček začne motor decentně zabírat. Průběh točivého momentu se od tří a půl tisíc otáček za minutu pocitově příliš nemění a motor jede lineárně (a nepříliš dynamicky) až k šesti tisícům, kde začne vadnout.

Nejlepší svezení v oblasti dynamiky tedy nabídne jediný dieselový agregát, a sice 1.6 BlueHDI, vybavený výkonem 100 koní (73 kW) a točivým momentem 245 Nm.

Čtěte také: TEST: Souboj ojetých SUV. Je lepší koupit Škodu Yeti, nebo Nissan Qashqai?

Motor má velkou zásobu síly v nižším a středním spektru otáček a s relativně lehkou 301 si zejména ve městě příjemně poradí. I tento motor je dodáván výhradně s pětistupňovým manuálem, jehož řazení je bohužel ještě o kus gumovější, než v případě tříválce.

Ceny faceliftovaného Peugeotu 301 začínají na částce 293 000 korun za nižší výbavu Active a agregát 1.2 PureTech. Příplatek za vyšší výbavu Allure činí 15 000 korun a za nejdražší naftovou motorizaci dáte přinejmenším 359 500 korun.

Z uvedených cen je zřejmé, že Peugeot 301 zůstává i po faceliftu vozem pro ty, kteří hledají dostupné a jednoduché auto s prostorným interiérem. Tomu samozřejmě odpovídají i jízdní vlastnosti a také několik kompromisů ve zpracování, kultivovanosti či výbavě.

Kompletní ceník najdete zde.