K původně zakázaným zkratkám jako SS, NSDAP a HJ, označujících elitní bojovou jednotku nacistů, nacistickou stranu a mládežnickou organizaci Hitlerjugend, tak přibylo například i číslo 420 odkazující na 20. duben, den narozenin nacistického vůdce Adolfa Hitlera, informoval deník Kleine Zeitung.

Národní rada, jedna z komor rakouského parlamentu, příslušnou novelu zákona schválila v polovině června jednohlasně. Zákon už dříve kromě zjevných extremistických zkratek zakazoval i hanlivé či posměšné kombinace znaků a čísel na SPZ na přání.

Mezi více než třicet nově zakázaných kódů používaných krajně pravicovou scénou patří mimo jiné čísla 18, 88 a 1919, která označují pořadí písmen v abecedě zkracujících jméno Adolfa Hitlera, nacistický pozdrav Heil Hitler či organizaci SS.

Z písmenných kombinací se nadále nebude moci používat například FG zastupující slova Führers Geburtstag (vůdcovy narozeniny) nebo WP (white power, bílá síla).

"Pro nacistickou ideologii není v naší společnosti místo. V této oblasti neexistují zdánlivé maličkosti," uvedl dnes ministr dopravy Alois Stöger.

Zakázané zkratky se ale netýkají jen neonacistické scény, ale například i radikálních islamistů. Na přání nebude možné napříště na SPZ umístit například IS nebo ISIS, tedy zkratky označující organizaci Islámský stát ovládající rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku.

Seznam zkratek a kódů vypracoval pro úřady Mauthausenský výbor v Rakousku, který zastupuje vězně bývalého nacistického koncentračního tábora. Výbor bude seznam průběžně aktualizovat.

Opatření namířené proti extremismu se dotkne ale pouze nových SPZ. Ty existující pozbudou své platnosti až za 15 let. Značky s kombinací písmen a čísel vzniklých na přání vlastní v Rakousku v současnosti více než půl milionu lidí.