Americký výrobce letadel Terrafugia spustí od roku 2011 sériovou výrobu prvního masově dostupného "létajícího auta". Stroj pojmenovaný Transition ("přechod") bude schopný doletu přes 700 kilometrů a bude mu stačit běžný benzín z čerpacích stanic.

O úspěšné sestrojení létajících aut, nebo spíše letadel použitelných pro silniční provoz se různí konstruktéři pokoušeli již od druhé poloviny 30. let. Letadlo Terrafugia Transition je ale prvním strojem, který získal povolení od amerického federálního úřadu pro letectví a bude dostupný široké veřejnosti.

Bezpečné a spořivé, jen o něco dražší

Automobil a letadlo v jednom s pořizovací cenou 194.000 dolarů (4 miliony korun) se dokáže z jednoho na druhé přeměnit za pouhých 30 vteřin. Maximální rychlost je necelých 200 km/h ve vzduchu a 105 km/h při jízdě po povrchu. V druhém případě zároveň se spotřebou 8 litrů na 100 km.

Bezpečnostní prvky jako airbagy či deformační zóny jsou samozřejmostí stejně jako u běžných silničních vozů. První zákazníci by měli obdržet své létající auta již v březnu příštího roku.