„Jedná se o výpadek serveru dodavatele stanic, což je firma ABB,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ Martin Schreirer. Kvůli tomu nyní nemůžou majitelé u téměř 50 rychlodobíjecích stanic na celém území České republiky dobíjet své elektromobily ani kabely CCS či CHAdeMO výkonem 50 kilowattů, ani pomalejšími 22kW kabely s koncovkou Mennekes.

„Problém by měl být vyřešen během dneška, přesnou hodinu včas oznámíme,“ uvedl Schreier. Problém se týká pouze rychlodobíječek, dalších více než padesát s „pomalým" dobíjením je normálně v provozu, upřesnil mluvčí. Za technickou závadou podle něj nestojí hackerský útok.

Odpoledne se rychlonabíjecí stojany podařio zprovoznit v bezplatném režimu. „To znamená, že k zahájení nabíjení není třeba přikládat čip a nevyžaduje se ani žádná jiná platba za odebranou elektřinu,” vysvětlil Schreier. Na tom, aby se obnovil normální provoz, specialisté podle něho nadále pracují.

Za odebranou elektřinu u rychlodobíječek platí zákazníci pomocí čipu, za který nyní energetická společnost účtuje měsíční paušál 450 korun. Protože se však dobíjecí stanice ocitly off-line, nejsou schopné platnost čipu ověřit, takže i když mají elektřinu, nabíjení se nezahájí.