Přes týden pracovní nástroj řemeslníků a drobných obchodníků, o víkendu rodinné výletní vozidlo. Tak přistoupil před 22 lety Citroën poprvé ke zkonstruování osobní verze malé dodávky, a tak to platí dosud. Jen se trošku (vlastně docela hodně) proměnila kvalita tohoto vozu.

V rámci tuzemské novinářské prezentace Berlinga jsem už měl možnost tento vůz vyzkoušet na dvou desítkách kilometrů testovací trasy na okraji hlavního města.

Berlingo, které nyní přichází na trh, je už třetí generací. Nabízet se bude (stejně jako dva sourozenci z koncernu PSA - Peugeot Rifter a Opel Combo) ve dvou délkových variantách. Zatímco ta kratší měří na délku 440 centimetrů (je to nárůst o dva centimetry v porovnání s Berlingem II), delší s označením XL 475 centimetrů. V obou může být pro cestující až sedm míst, pohodlnější cestování a samozřejmě větší zavazadlový prostor (850 litrů) oproti 597 samozřejmě poskytne ta delší.

Jízdní vlastnosti jsou příjemné
Tolik prostoru pro rodinu hned tak nenajdete: První jízda s Opelem Combo Life

Kdo po ní touží už teď, bude zřejmě trošku zklamán. "Výroba varianty XL začne až v listopadu a dodávky na český trh se dají očekávat až na počátku příštího roku," uvedl na dotaz Automixu ředitel tuzemského zastoupení Citroënu František Neuman.

Základní výbava  označením Live obsahuje všechny důležité prvky. Tedy šest airbagů, klimatizaci, elektricky ovládaná přední okna, rádio, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, dvoje posuvné boční dveře, tempomat s omezovačem rychlosti i palubní počítač.

VÝBAVA POTĚŠÍ

Bez příplatku je rovněž paket Bezpečnost, který umí varovat před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, má automatické nouzové brzdění, sledování pozornosti řidiče, a dokonce čtení dopravních značek. Rozpozná nejen značky omezující rychlost, ale upozorní teď třeba i na značku Stop, dej přednost v jízdě.

Takto vybavené "kratší" Berlingo se základním motorem, kterým je zážehový přeplňovaný tříválec 1,2 PureTech s výkonem 110 koní a manuální šestistupňovou převodovkou, přijde nyní na 359 900 Kč.

V ceníku se ovšem vyskytuje i jeden paradox. Zatímco v prvních dvou výbavových stupních je verze XL dražší vždy o dvacet tisíc korun, v nejlépe vybaveném provedení Shine je naopak levnější o pět tisíc korun. "To je proto, že v kratším Berlingu je instalováno sériově panoramatické střešní okno s průhlednou odkládací konzolou, která se táhne středem vozu, a ve variantě XL tento prvek není možné zabudovat," sdělili nám.

První typy značek
První dopravní značky byly modré. A ty zákazové zavedli až před 80 lety

K testovací jízdě jsem měl k dispozici právě vůz ve speciální verzi XTR, který navíc poháněl nejvýkonnější vznětový agregát 1,5 BlueHDi spojený se šestistupňovou manuální převodovkou. Pro zajímavost dodávám, že ceníková cena je včetně DPH 464 900. Za tyto peníze však získáte vůz, který má už velmi slušnou výbavu. Například klimatizaci, tempomat s omezovačem rychlosti, rádio s osmipalcovým dotykovým displejem, mlhovky, světla pro denní svícení LED, hliníková kola o velikosti 17 palců, výklopné stoky na opěradlech předních sedaček, elektrickou parkovací brzdu a třeba i elektricky ovládaná okna v předních i zadních dveřích. Právě zde je vidět další generační posun - minulé Berlingo mělo pouze výklopná okénka v bočních posuvných dveřích.

Navíc byl ještě vůz vybven již zmíněnou panoramatickou střechou s odkládací konzolou (25 000 Kč) či automatickou dvouzónovou klimatizací (8 000 Kč). Od jiných Berling se právě XTR dá docela dobře rozeznat. Má totiž oranžové rámečky v plastových ochranných lištách na bocích a kolem mlhovek a pod oběma nárazníky stříbřité kryty podvozku.

PRO POHODOVOU JÍZDU

Také interiér je specifický. Na čalounění sedaček je oranžový pruh a na palubní desce i výplních dveřích tmavě zelené plastové doplňky. Kvalita materiálů v kabině je velmi dobrá. Všechny plechy jsou zakryté, spáry mezi jednotlivými díly minimální a nic nedrnčí.

Když už je řeč o sedačkách: Jsou to spíše křesla než klasická automobilová sedadla. Mají jen mizivé boční vedení. Spolujezdce byste tedy měli upozornit, pokud se rozhodnete projet nějakou zatáčku poněkud rychlejším tempem. Já jsem to vyzkoušel na dálničním nájezdu a cítil jsem, jak mi pozadí v pravotočivé zatáčce nezadržitelně sklouzává k dveřím. Současně se dostavil i docela citelný náklon karosérie, stopu však Berlingo drželo statečně. Rodinám s více dětmi, pro které je tento vůz prioritně určen, to bude vyhovovat.

Limojet
Tohle je šílené: Proudový letoun předělaný na limuzínu!

Zatím jsem měl možnost jet pouze po silnicích s kvalitním povrchemm, tudíž nemůžu posloužit informací, jak se auto chová na nerovnostech. Měl jsem však pocit, že podvozek je velmi solidně odhlučněný, totéž platí i o novém motoru 1,5 HDi. Ani se změnami převodů prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky jsem neměl žádný problém. Ve svých drahách se sice páka pohybuje s jistým "gumovým" odporem, ale přesně a nehlučně.

O spotřebě je také zatím předčasné mluvit. Palubní počítač při testovací jízdě, kdy jsem párkrát zastavil na křižovatkách a rozjel se maximálně na osmdesát kilometrů v hodině, ukázal spotřebu 5,3 litru. Věřím ale, že při relaxované jízdě po venkově může být ještě zhruba o litr nižší a na dálnici vzhledem k poměrně velkém aerodynamickému odporu zase zhruba o litr vyšší. Definitivní závěry v tomto směru však přinese až klasický redakční týdenní test.

Další poznatky o voze získáte, pokud si prohlédnete naší komentovanou galerii: