Registrační značky na přání nebudou smět obsahovat vulgární a hanlivé výrazy nebo například zkratku některého úřadu. Jedna taková tabulka by měla stát 5000 korun, takže dvě značky na auto vyjdou jeho vlastníka na 10.000 korun.

Zjednodušení registrace vozidel při změně vlastníka nebo provozovatele by mělo fungovat na principu „jeden registr – jeden úřad – jedna žádost". Pokud se bude při prodeji auta na jeho registraci vztahovat už jiný místně příslušný úřad, předají si úřady spisy mezi sebou.

Trvalé vyřazení

Novela zjednodušuje i vyřazování vozidel z evidence. Sloučí se dočasné i trvalé vyřazení. Do registru aut bude mít přístup i ministerstvo životního prostředí, a to kvůli rozesílání emisních plaket, což souvisí se zaváděním tzv. nízkoemisních zón.

Novela má vstoupit v účinnost od 1. ledna 2015, aby mělo ministerstvo dopravy dostatek času pro přípravu informačních systémů. Od 1. ledna příštího roku by mělo začít platit ustanovení, které umožní zejména výměnu informací o ukradených vozidlech mezi úřady zemí EU.