Předváděcí vůz v záchranářské úpravě, který si můžete prohlédnout v galerii, představuje nejlepší možnou variantu výbavy. Je osazen LED majákovou technikou, přičemž některé z vysoce svítivých LED prvků jsou v České republice použity a homologovány poprvé. Každý zájemce o záchranářské SUV si může vůz nakonfigurovat jinak, přesně podle svých požadavků. Podle toho se vypočítá i cena.

Čtěte také: VIDEO: Lexus má dokonalé řešení problému s pomalými řidiči v levém pruhu

Představený vůz vychází z výbavy Ambition a pohání jej naftový motor 2.0 TDI o výkonu 190 koní (140 kW) v kombinaci s pohonem všech kol a dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG. Speciální úpravu je ale možné udělat v jakékoliv verzi Kodiaqu.

Vždy ohřátý olej

Z lékařské techniky je vůz vybaven například záchranářskou sadou Weinmann, zahrnující mimo jiné defibrilátor, odsávačku, plicní ventilátor či lékařskou sadu první pomoci.

Automix.cz

Záchranářské SUV je vybaveno posílenou a rozšířenou elektroinstalací, zahrnující mimo jiné přípojku 230 V, z níž se automaticky odpojí připojený dobíjecí kabel po nastartování vozidla. Důležitým prvkem je také předehřev motorového oleje či druhá 70 Ah baterie.

Speciálně upravený Kodiaq se zatím bude nabízet jen na českém trhu, a to kvůli specifické legislativě každého státu v této oblasti. V rámci české vyhlášky je například vůz polepen folií s reflexními plochami ve formě pravidelně se střídajících obdélníkových polí zelené a žluté barvy.

Rendez-vous vozidlo

Speciálně upravený Kodiaq bude u záchranných služeb sloužit jako vozidlo rendez-vous, neboli vůz v setkávacím systému. Jeho posádku tvoří řidič - záchranář a lékař. Na místě zásahu se auto setká s velkým sanitním vozem, ve kterém zasahuje řidič - záchranář a střední zdravotnický pracovník.

Výhodou systému rendez-vous je především rychlost zásahu v aglomeracích a menší nutný počet lékařů. Ve městech se kompaktní vůz dostane k pacientovi rychleji a snadněji než velký sanitní automobil a lékař se ihned po příjezdu věnuje ošetření pacienta. Po příjezdu velkého sanitního vozu je pacient transportován do nemocnice tímto vozem, již bez asistence lékaře, který je tak rychle připraven k dalšímu výjezdu.

Nepřehlédněte: Město musí majiteli Ferrari zaplatit 300 tisíc za škodu způsobenou výtlukem

Ve 13 krajích republiky, které systém rendez-vous využívají, slouží potřebám Zdravotnické záchranné služby více než 80 vozů Škoda, z toho zhruba 70 procent tvoří modely Škoda Yeti. Jako lékařské vozy v setkávacím systému jsou u krajských pracovišť Zdravotnické záchranné služby využívány také vozy Škoda Octavia Combi, Octavia Scout a Superb Combi.