"Akce" by měla odstartovat už v roce 2019, kdy by Škoda měla uvést na trh plug-in hybridní ("plug-in" znamená, že baterie lze externě dobíjet) provedení modelu Superb, který podle britského magazínu Auto Express doplní také elektrická verze malého Citiga.

O rok později už ale přijde řada na úplné novinky, které budou stát na nové koncernové platformě MEB. Tu Volkswagen vyvinul speciálně pro svoje elektrifikované vozy - a to napříč značkami. Proto ještě před první elektrickou škodovkou dorazí produkční verze konceptu Volkswagen I.D. a také elektrické Audi.

Elektrické kupé-SUV může být nejdražší škodovkou

První elektrickou škodovkou pak má být sériové provedení studie Vision E, tedy kupé-SUV s délkou mezi současnými modely Karoq a Kodiaq. Hlavním odbytištěm by měla být Čína, kde se očekává výrazný růst trhu s elektromobily.

Koncept Škoda Vision E.
Elektrická Škoda Vision E je konečně venku. Podívejte se

Očekává se, že vůz nabídne pohonné ústrojí se dvěma elektromotory (každý na jedné nápravě) o souhrnném výkonu okolo 305 koní (225 kW). Kapacita akumulátorů by pak měla vystačit na 500 kilometrů dojezdu. Díky těmto parametrům a drahé technice Auto Express odhaduje poměrně vysokou cenovku: kolem 1,15 milionu korun.

Tato suma by z elektrického kupé-SUV udělala nejdražší škodovku v historii značky. Auto zatím neznámého jména by se mohlo vyrábět v závodě VW v Bratislavě.

Škoda ale pochopitelně chystá i levnější modely. Nejdostupnějším elektromobilem v nabídce by měl být hatchback, který možná ponese označení Felicia E. I tato novinka bude postavena na nové koncernové platformě MEB pro elektrifikované modely, největší část techniky by měla sdílet s již zmíněnou produkční verzí Volkswagenu I.D.

Vzhledem k předpokládané nižší ceně nelze očekávat stejné parametry jako u elektrického kupé-SUV. Auto Express tvrdí, že Škoda nabídne dvě verze, jednu levnější a s kratším dojezdem, druhou dražší, ale zato s bateriemi o větší kapacitě. Zdroje z automobilky každopádně v případě jedné z variant slibují dojezd okolo 400 kilometrů a výkon 170 koní (125 kW).

Základní cena by měla být srovnatelná s aktuální hodnotou nového dieselového Golfu, což je u nás 514 tisíc korun. Rozměrově by vůz měl mít blízko k Rapidu Spaceback.

V plánu je i sportovní auto a menší SUV

Ani u "nové Felicie" se ale elektrické plány nemají zastavit. Podle Auto Expressu Škoda do roku 2025 uvede ještě menší plně elektrické SUV, jakousi alternativu k modelu Karoq. Víc zvědavosti ale jistě vyvolávají informace o přípravě elektrického sportovního vozu. 

Poprvé se objevily v květnu, kdy plán na zařazení sportovního vozu nepřímo potvrdil šéf vývoje Škody Christian Strube, s nímž pohovořili redaktoři právě britského magazínu Auto Express.

Škoda Citigo.
Škoda a indická Tata chtěly vyvinout levné auto. Spolupráci ale ukončily

Strube například prohlásil, že není pravda, že by Škodu zajímala jen funkčnost. "Škoda má 120 let dlouhou minulost, která je plná emocí," řekl. A přímo odkázal právě na slavnou 110 R. Na dotaz, zda je tedy možné, že by automobilka v budoucnu podobné sportovní kupé opět nabídla, pak Strube (mimochodem, on sám 110 R vlastní) odpověděl stručně: "Ano, ale elektrické."

Další informace, nebo snad přímo potvrzení vývoje sportovně laděného modelu, pochopitelně chybí. Otázkou například také je, jestli by Škoda měla odvahu postavit klasické dvoudveřové kupé, nebo zda se rozhodne pro v současnosti oblíbenější variantu "čtyřdveřového kupé".

Výkon by každopádně měl být podobný jako u plánovaného kupé-SUV. Díky dvěma elektromotrům tedy přesáhne 300 koní. Dojezd by se měl pohybovat okolo 500 kilometrů.