Sám jsem se o tom během týdenního testu mladoboleslavské novinky přesvědčil. Nepamatuji si například, že bych u testovaného auta tolikrát „načapal" zvědavce, jak s obličejem namáčknutým na boční okno zkoumá jeho interiér. Nebo že bych zpozoroval tolik otáčejících se hlav, patřících přitom nejen chodcům, ale i dalším účastníkům silničního provozu.

Češi prostě mají k Octavii zvláštní vztah, o čemž ostatně svědčí i její prodeje. Předchozí generace se totiž stala nejprodávanějším vozem v Česku, když postupně v žebříčku přeskočila Fabii.

A jak je na tom novinka? Od zahájení prodeje do konce března si našla 1 800 majitelů, což je podobné číslo, jako z prvních měsíců roku 2004, kdy přišla na trh Octavia druhé generace.

Kam s ní?

O novém designovém směru automobilky už toho bylo řečeno i napsáno hodně – nejen v souvislosti s Octavií, ale i s Rapidem. Oba modely jsou si skutečně velice podobné a není těžké si je splést.

Musím říct, že i když mně nový minimalistický design vyloženě neohromil, Octavia se mi docela líbí. Tedy až na záď, která mi na pohled připadá strašně úzká. Zřejmě za to mohou menší světlomety a „hra s trojúhelníky" na víku od zavazadlového prostoru. Nicméně jde jen o můj názor.

Proto od subjektivního vnímání krásy raději přejdeme k exaktním údajům, v tomto případě k rozměrům. Třetí generace totiž výrazně narostla skoro ve všech směrech. Dokonce tak moc, že je obtížné ji zařadit do konkrétní třídy – je totiž na pomezí mezi nižší střední a střední.

Škatulkování však není důležité. Podstatnější je, že novinka narostla o devět centimetrů do délky, o 4,5 centimetry do šířky a především se zvětšil rozvor, tedy vzdálenost mezi nápravami, o necelých 11 centimetrů. Čili pro posádku by mělo být výrazně více prostoru. A to také je. Jak vpředu, tak vzadu.

Columbus válí

Jinak interiér vyznává stejně konzervativní hodnoty jako u vnějšího vzhledu. Design přístrojové desky nevzrušuje, ale jak použité materiály, tak zpracování působí kvalitně a bytelně. V případě testovaného vozu v nejvyšší výbavě Elegance se vše uvnitř točilo kolem obrovské dotykové obrazovky infotainment systému Columbus. A ten je opravdu famózní. Ovládání připomíná práci s tabletem, je přehledný, funguje svižně, nabízí spoustu užitečných informací a i grafika se povedla. Jen je škoda, že je vždy za příplatek 40 500 korun. Výrobce ubezpečuje, že tento systém s navigací by neměl být lákadlem pro zloděje, neboť nejde vytrhnout z palubní desky bez poškození. Tak snad už to vědí i zloději…

Líbí se mi taky provedení palubního počítače, který prostřednictvím displeje mezi budíky v kapličce nabízí opravdu velké množství údajů nejen o jízdě. Jeho obsluha je snadná, ale překvapilo mě, že mi občas po nastartování místo češtiny sdělovala informace v němčině. Po dalším nastartování motoru se ale zase objevila čeština. Jde však určitě jen chybu u konkrétního vozu.

Dobrý dojem z kabiny podtrhuje také zvukový systém Canton, který vážně předvádí skvělou akustickou šou. Jen pro úplnost dodávám, že do nové Octavie si lze připlatit za celou řadu různých elektronických pomocníků – například asistenta pro parkování, který bezpečně zaparkuje sám podélně i kolmo, nebo systém hlídající jízdu v pruzích.

A kufr? Ten je i v případě třetí generace velkou předností oproti konkurenci. Nabízí nejen bezkonkurenční objem (590 l), ale díky liftbackové konstrukci (otevírání pátých dveří i s oknem – podobně jako u kombi či hatchbacků) i velice snadný přístup a také několik praktických vychytávek, jako třeba síťový program či oboustranný koberec. „Tepich" je z jedné strany gumový (špinavý náklad), z druhé čalouněný (čistý náklad). Bohužel i koberec je za příplatek.

Masová volba

Testovaný turbodiesel o objemu 1,6 litru určitě bude patřit mezi nejžádanější motorizace. Agregát o výkonu 77 kW (105 koní) sice neslibuje kdovíjak zábavné svezení, ale běžný provoz tenhle docela pružný motor s přehledem zvládá. Maximum točivého momentu (250 N.m) je k dispozici už od 1500 do 2750 otáček, výkon graduje také brzy – už při 3000 otáčkách.

Především je však úsporný. Po týdenním testu, který zahrnoval nejrůznější jízdní režimy a situace, ukazoval počítač průměr 5,8 litru. Věřím, že s trochou snahy to půjde ještě o hodně lépe.

Zápory? Motor by mohl být trochu kultivovanější a lépe odhlučněný. A pak je tu výběr převodovek. Pokud budete chtít automat, je to v pohodě, dvouspojkové DSG se sedmi stupni (příplatek 50 tisíc) funguje skvěle, jak jsem se ostatně přesvědčil sám. Jestli ale chcete manuální převodovku, budete muset vzít za vděk pouze pětistupňovou, což mi jako úplně ideální nepřipadá.

Jak jezdí

Upřímně, chování nové Octavie na silnici je hodně rozporuplné. Na jednu stranu poměrně velké auto působí mimořádně ovladatelně a lehce, na druhou stranu překvapí jistou nervózností. Na vině je samozřejmě rozhodnutí upustit u méně výkonných verzí (tedy zatím všechny kromě 1.8 TSI) od víceprvkové zadní nápravy a použít jednoduchou nápravu s vlečenými rameny. Podvozek je navíc hodně tuhý.

To znamená, že na hladké silnici vůz předvádí skvělou práci, karoserie skoro nezná náklony, stabilita je vynikající. Jenže do ideálního světa má ten skutečný bohužel hodně daleko. Proto si spíše všimnete nedostatku komfortu, Octavia, zvlášť když má jako ta naše sedmnáctipalcové pneumatiky s nízkým profilem, vám dá pocítit každou nerovnost. A pokud na nějakou najedete v zatáčce, záď má tendenci znatelně poodskočit. Není to nic, co bych neznal z jiných aut, ale stejně: mohlo to být lepší.

Takže resumé? Nic jednoznačného. Nová Octavia bezpochyby znamená velký posun oproti předchozí generaci v oblasti designu, prostoru pro posádku a některých zajímavých technických řešení. Kdybych měl ohodnotit jen a právě testované auto, bych byl až na příliš tvrdý podvozek spokojený. Jenže v tomto případě už cena vozu přesahuje 800 tisíc a tyhle peníze za ní dá asi jen málokdo. Zájemci z nefiremní sféry budou volit spíše chudší výbavu (nejlevnější Octavia s motorem 1,2 TSI vyjde na 334 900 korun), ta však bude postrádat spoustu chytrých a šikovných věciček, které se mi tolik líbily. I tak ale zůstane pohledné, prostorné a mimořádně praktické auto, jehož největší pihou na kráse je tvrdý a neposedný podvozek.

+ prostorný interiér
+ praktičnost zavazadelníku
+ úsporný motor

- tvrdý podvozek
- drahé příplatky

Škoda Octavia 1,6 TDI:

motor vznětový čtyrválec
objem 1598 cm3
max. výkon 77 kW (105 k)
max. točivý moment 250 N.m
max. rychlost 194 km/h
0-100 10,8 s
spotřeba 3,4 l/100 km
cena test. modelu 857 100 Kč